Strona Główna > Album wszech czasów. Ciekawostki o płycie „Bad” Michaela Jacksona

Album wszech czasów. Ciekawostki o płycie „Bad” Michaela Jacksona

31 sierpnia 1987 ukazał się „Bad” – siódmy solowy album Michaela Jacksona. Z tej okazji mamy dla was garść ciekawostek na temat tego wydawnictwa.

„Bad”

Był to pierwszy singiel promujący kultowy album króla popu. Początkowo w nagraniu miał wziąć udział również Jackson Prince. Do tego duetu jednak nie doszło z niewiadomych powodów. W jednym z wywiadów Prince krótko skomentował, że bez niego ten utwór i tak stanie się hitem! 

W swojej autobiografii Michael Jackson napisał o utworze:

„Bad” to utwór o życiu ulicy. Jest o dzieciaku ze złego osiedla, który zaczyna chodzić do szkoły. Wraca na stare śmieci kiedy ma przerwę od szkoły i dzieciaki z osiedla zaczynają się do niego przyczepiać. Śpiewa „I’m bad, you’re bad, who’s bad, who’s the best?.

Rekordowa liczba piosenek

Michael Jackson miał przygotowanych aż 30 utworów, które chciał umieścić na albumie. Do samego końca próbował do tego przekonać swoją wytwórnię i producentów. Quincy Jones namówił go jednak, aby zredukował tę liczbę do 10 najlepszych piosenek. Nie było to łatwe zadanie dla Jacksona, ponieważ uważał, że wszystkie są genialne! 

Wielka trasa koncertowa

Jesienią 1987 roku Michael Jackson wyruszył w światową trasę koncertową „Bad World Tour”. Zagrał 123 koncerty, które obejrzało łącznie blisko 5 milionów fanów. Dzięki tourne zarobił łącznie 125 milionów dolarów!

Neverland

Niespełna rok od premiery albumu „Bad” w marcu 1988 roku Michael Jackson zakupił teren w pobliżu Santa Ynez w Kalifornii, by zbudować Ranczo Neverland, za bagatela 17 milionów dolarów. Na posiadłości o wielkości 11 kilometrów kwadratowych, zainstalowano liczne atrakcje rodem z lunaparku, takie jak diabelski młyn, karuzelę, menażerię, kino oraz zoo.

Obsługa obiektu liczyła 40 osób. W 2003 wyceniono ją na 100 milionów dolarów. Trzy lata później główny budynek na ranczu został zamknięty, ze względu na oszczędności.

„The Way You Make Me Feel” i Britney Spears

Jako trzeci utwór z płyty „Bad dotarł na 1 miejsce listy Billboard 100. W 2001 roku doszło do słynnego duetu z Britney Spears w Madison Square Garden w Nowym Jorku. 

W teledysku u boku Michaela Jacksona wystąpiła Tatiana Thumbtzen oraz jego siostra La Toya Jackson.

Teledysk pełen gwiazd

PiosenkaLiberian Girl” była ostatnim singlem z wydanego w 1987 roku albumu „Bad”. Michael zadedykował ją swojej przyjaciółce Elizabeth Taylor. W teledysku wystąpiły gościnnie same największe gwiazdy między innymi John Travolta, Olivia Newton-John, Brigitte Nielsen, Steven Spielberg, Whoopi Goldberg, Quincy Jones i wielu innych.

Album wszech czasów

Eugene Adebari / Rex Features/EAST NEWS

W 2003 roku album „Bad” znalazł się na 202 miejscu wśród 500 albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.