Aqua, czyli autorzy hitu „Barbie Girl”, świętują 25-lecie debiutu » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Aqua, czyli autorzy hitu „Barbie Girl”, świętują 25-lecie debiutu

Aqua, czyli autorzy hitu „Barbie Girl”, świętują 25-lecie debiutu

W tym roku grupa Aqua świętuje 25-lecie wydania debiutanckiej płyty „Aquarium”, na której znalazł się m.in. kultowy hit „Barbie Girl”. Z tej okazji zespół wyda płytę na winylu.

Różowe LP to podstawowa tracklista „Aquarium” oraz odświeżona okładka i zdjęcia z sesji do płyty. Limitowane wydawnictwo na białym winylu dodatkowo zawiera niepublikowane wcześniej fotografie oraz tatuaże i naklejki.

Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 23 września 2022 roku.

Historia zespołu Aqua

Żaden inny zespół nie reprezentuje późnych lat 90. tak jak duńska taneczno-popowa grupa Aqua. Zespół zadebiutował w 1997 roku albumem „Aquarium”. Płyta zawierała hity „Turn Back Time”, „Doctor Jones” i oczywiście „Barbie Girl”, który po wydaniu w maju 1997 stał się globalnym fenomenem. Dzięki skoncentrowanej na lalkach fabule i kiczowatemu teledyskowi, który idealnie pasował do estetyki lat 90., singiel wspiął się na szczyty list przebojów na całym świecie i stał się natychmiastowym klasykiem. Chociaż piosenka brzmiała jak skrojona na miarę dla dzieci, tekst opowiadał inną i znacznie bardziej nieprzyjazną dzieciom historię, która doprowadzała rodziców do furii.

Losy grupy Aqua to historia wyjątkowego momentu w historii duńskiej muzyki. Za sukcesem zespołu stoją wokaliści Rene Dif, urodzona w Norwegii Lene Nystrøm oraz producenci Søren Rasted i Claus Noreen. W 1994 roku zebrali się pod nazwą Joyspeed, jednak tuż przed wydaniem „Aquarium” zmienili nazwę na kultową już Aqua. Krążek sprzedał się w ponad 17 milionach egzemplarzy na całym świecie i zapewnił grupie rozgłos na całym świecie. Aqua przyciągnęła uwagę nie tylko swoimi piosenkami, ale także kreskówkowym uniwersum, które często składało się z niebieskich włosów i dzikich strojów.

W 2000 roku zespół wydał drugi album studyjny, „Aquarius”, łączący cukierkową muzykę z sentymentalną atmosferą. Główny singiel „Cartoon Heroes” zapewnił grupie kolejny hit. Po sukcesie albumu grupa ogłosiła, że ​​robi przerwę. – Zdecydowaliśmy się zakończyć działalność w 2001 roku, głównie dlatego, że straciliśmy ze sobą kontakt – wyznaje Lene Nystrøm.

W kolejnych latach członkowie zespołu pracowali nad solowym materiałem. Søren Rasted stworzył grupę Hej Matematik, a Lene Nystrøm nagrała album RnB. Gitarzysta Claus Noreen i wokalista Rene Dif także zajęli się innymi projektami. Wydawało się, że Aqua to już przeszłość. Tak było do 2007 roku: – Spotkaliśmy się pewnego wieczoru i zrozumieliśmy, że brakuje nam wspólnego tworzenia. Pod wieloma względami był to drugi rozdział w historii Aqua.

Nowy singiel „Back To The 80s” wspiął się na szczyt duńskiej listy przebojów, a w 2011 roku Aqua wydała swój trzeci album studyjny „Megalomania”. Tym samym udowodnili, że ich miłość do nietuzinkowego popu pozostała nienaruszona. Lene Nystrøm wspomina: – Chcieliśmy stworzyć najlepszy popowy album na świecie i zabrać Aqua do nowego wszechświata, nowego brzmienia, szukając dobrych melodii i tekstów, które zawsze były naszym znakiem rozpoznawczym.

Chociaż w 2022 roku zespół składa się z trzech członków, Aqua nadal występuje na całym świecie i wydaje nową muzykę. Ostatnio światowej sławy duńska grupa rzuciła się na reinterpretację utworu „I Am What I Am” na WorldPride 2021. Żaden inny zespół nie zdołałby przywołać tak wyraźnych wspomnień późnych lat 90. Z 33 milionami sprzedanych płyt, Aqua należy do absolutnej czołówki popu.

Polecamy również: