Badania profilaktyczne » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne

Każdy zdrowy człowiek powinien przynajmniej raz w roku wykonywać profilaktyczne badania krwi i moczu. W przypadku rodzinnego obciążenia chorobami pakiet badań warto poszerzyć.

Badania, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku, bez względu na wiek i płeć, to badanie krwi i moczu. To nie tylko morfologia, ale także cukier, badanie sodu z potasem, czyli parametrów nerkowych, kreatynina. Do tego – trójglicerydy. O interpretację wyników, zwłaszcza tych dotyczących cholesterolu, trzeba poprosić lekarza; samodzielnie sprawdzanie tych wartości może prowadzić do mylnych wniosków.

Natomiast bez wizyty u lekarza możemy i powinniśmy kilka albo nawet kilkanaście razy w roku sprawdzać ciśnienie tętnicze krwi, we własnym domu. Jeśli coś nas zaniepokoi, skonsultujmy się z lekarzem. Współczesne normy mówią, że ciśnienie nie powinno często przekraczać wartości 130/80. Mierząc ciśnienie, pamiętajmy, by ronić to w odpowiednich okolicznościach. Zdrowy człowiek, który wejdzie po schodach na trzecie lub czwarte piętro, może mieć ciśnienie nawet do 200. To powinno się unormować po kilkudziesięciu minutach.

Jeżeli w tzw. wywiadzie rodzinnym mamy ryzyko wystąpienia np. chorób nowotworowych, badajmy się częściej i dokładniej. Osoba, u której w rodzinie były przypadki nowotworów układu pokarmowego, nie powinna czekać z kolonoskopią, zalecaną u każdego po 50. roku życia. Przy obciążeniu w wywiadzie rodzinnym, to badania można zacząć robić już po 30.

Ryzyko chorób, w tym również nowotworowych, rośnie po 40. Dlatego po przekroczeniu tej magicznej granicy wiekowej, warto dokładnie wymienić lekarzowi rodzinnemu choroby występujące u rodziców, rodzeństwa lub potomstwa, i tym kierunku rozpocząć diagnostykę. Kobiety, w których rodzinie pojawił się przypadek nowotworów układu rozrodczego, regularną cytologię powinny wykonywać już po 20. roku życia. USG lub mammografia piersi, po 30., w zależności od potrzeby raz na rok lub dwa lata – lekarz zdecyduje, które z tych badań będzie konieczne.

Mężczyźni po 40. powinni badać prostatę. I tu wystarczy badanie PSA, czyli białka, wytwarzanego przez gruczoł krokowy  – ale o tym również zdecyduje lekarz. A po wakacjach, spędzonych na słońcu warto sprawdzić zmiany skórne, nowe znamiona – u specjalisty posługującego się dermatoskopem, choć na początek może wystarczyć konsultacja z lekarzem rodzinnym, który podpowie, czy konieczna jest wizyta u dermatologa.