Ciekawostki o przeboju "Careless Whisper", o których nie miałeś pojęcia » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Ciekawostki o przeboju „Careless Whisper”, o których nie miałeś pojęcia

Ciekawostki o przeboju „Careless Whisper”, o których nie miałeś pojęcia

„Careless Whisper” wydano w 1984 roku. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Przed wami 7 ciekawostek o tym wielkim przeboju.

Pomysł na piosenkę

Piosenka to wielki przebój, który powstał w nietypowych okolicznościach. Pomysł na melodię wpadł George’owi w trakcie jazdy autobusem do pracy. Miał wtedy zaledwie 17 lat i pracował jako bileter w kinie (stąd też już w pierwszym wersie nawiązanie do „srebrnego ekranu”).

Martyn Goddard/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Trudny saksofon

Słynna solówka na saksofonie stanowiła nie lada wyzwanie. Podobno George długo szukał idealnego brzmienia. Przesłuchał 10 różnych saksofonistów, zanim Steve Gregory, zagrał ten właściwy dźwięk.

Janusz GUTTNER/East News

Dwóch autorów

George Michael oprócz świetnego miał niezwykłą łatwość wymyślania dobrych, chwytliwych tekstów. To właśnie on napisał większość piosenek Wham! Jednak w przypadku „Careless Whisper” George’owi pomagała druga połowa zespołu, czyli Andrew Ridgeley.

Niejasny fenom

„Careless Whisper” należy do najbardziej znanych piosenek zespołu. Do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością, a otwierający utwór saksofon jest z chęcią naśladowany przez muzyków. Mimo takiej sławy, George Michael nigdy nie rozumiał fenomenu tej piosenki. Twierdził, że może wynika on z faktu, że dużo osób zdradza, a w końcu przebój właśnie o tym jest.

YouTube

Kręcenie teledysku

W teledysku do piosenki możemy zobaczyć modelkę Lisę Stahl. W jednym z wywiadów wspominała ona o kulisach kręcenia klipu. Podobno w czasie nagrywania George stwierdził, że nie podoba mu się jego fryzura i poleciał do Anglii, żeby ją zmienić, a gdy wrócił trzeba było wiele scen kręcić od nowa.

Specjalna dedykacja

Wielu artystów dedukuje swoje piosenki ważnym osobom. George Michael ten przebój postanowił napisać dla swoich rodziców. W notatkach do singla George Michael zanotował, że to „pięć minut w zamian za 21 lat”.

EAST NEWS

Wielki sukces

Drugi singiel albumu „Make It Big” przez długi czas zajmował pierwsze miejsce m.in. na UK Singles Chart czy Billboard Hot 100. Ponadto był to pierwszy singiel wytwórni Epic Records, który sprzedał się w ponad milionowym nakładzie. W Wielkiej Brytanii „Careless Whisper” był najlepiej sprzedającym się singlem George’a Michaela, a w Stanach otrzymał status platyny.

Retna/Photoshot/REPORTER /East News