Strona Główna > Co się wydarzy po śmierci Królowej Elżbiety II? To będzie intensywne 10 dni

Co się wydarzy po śmierci Królowej Elżbiety II? To będzie intensywne 10 dni

W czwartek nastąpił koniec prawie stulecia życia i 70 lat rządów królowej Elżbiety II jako monarchy. Wielka Brytania i cały świat bardzo opłakują jej odejście. Co wydarzy się w ciągu najbliższych dni?

Brytyjczycy mogą być pokrzepieni, wiedząc, że nowy król ma szczegółowy plan na to, co stanie się po śmierci Królowej Elżbiety II, a prace nad tym trwały od lat. Oprócz drobiazgowych planów pogrzebowych istnieje system dokładnie określający, co wydarzy się w ciągu tych dziewięciu dni – od tego, jak kraj przejdzie w żałobę po to, czego oczekuje się od króla Karola – wszystko to jest określane jako Operacja London Bridge (lub „Operacja Jednorożec”, ponieważ królowa zmarła w Szkocji).

Następnego dnia po śmierci królowej, Karol zostanie oficjalnie ogłoszony królem (chociaż technicznie jest królem w momencie śmierci matki) przez „radę akcesyjną”, a następnie spotka się z premierem i innymi ważnymi urzędnikami państwowymi, w tym momencie prawdopodobnie zostanie poinformowany o rzeczach, w które tylko jego matka była wcześniej wtajemniczona.

Książę Karol będzie teraz znany jako król Karol III. Dzięki Królewskiemu Przywilejowi arystokraci mogą wybrać dowolne imię, chociaż istnieją pewne tradycje, które należy szanować.

To dość interesujące, że Karol nie chciał zmienić swojego imienia. Pierwszy król Karol został stracony za zdradę stanu po angielskiej wojnie domowej, drugi (jego syn) spędził dziewięć lat na wygnaniu, a Bonnie Prince Charlie, który poprowadził jakobickie powstanie w 1745 roku, nazwał siebie Karolem III, próbując zdetronizować króla Jerzego II.

Czwartego dnia po śmierci rozpoczną się próby pogrzebowe dla królowej. Według The Guardian pogrzeb Jej Królewskiej Mości zostanie zorganizowany przez księcia Norfolk i będzie wymagał ogromnej ilości planowania – mimo że logistyka istnieje od lat 60. XX wieku. W rzeczywistości The Guardian donosi, że w tej sprawie odbywają się spotkania „dwa lub trzy razy w roku”, chociaż o pewnych sprawach decyduje teraz Król Karol III.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej?

Ciało królowej Elżbiety II będzie odpowiednio przygotowane, co oznacza, że zostanie wystawione na widok publiczny, aby ludzie mogli złożyć jej hołd i szacunek. Królowa będzie leżała w Westminster Hall. W tym czasie trumna spoczywa na podwyższeniu pośrodku Sali. Każdy róg platformy jest strzeżony przez całą dobę przez jednostki z ochrony suwerena, strażników pieszych lub pułku konnej kawalerii domowej. Pogrzeb odbędzie się w Opactwie Westminsterskim.

Według Politico pogrzeb królowej odbędzie się 10 dni po jej śmierci, co oznacza, że będzie 10 dni żałoby narodowej. Następnie królowa zostanie pochowana w Windsorze w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor, gdzie pochowani są jej rodzice, król Jerzy VI i królowa Elżbieta, królowa matka.

Co jeszcze zmieni się po śmierci królowej?

  • Londyńska Giełda Papierów Wartościowych będzie zamknięta w dniu pogrzebu, co wpłynie na gospodarkę.
  • Policja otrzyma nowe insygnia na hełmach, zaktualizowane zostaną paszporty oraz insygnia wojskowe.
  • Zostaną zaktualizowane znaczki pocztowe.
  • Zostaną zmienione słowa w hymnie narodowym Wielkiej Brytanii. Na cześć królowej śpiewany jest brytyjski hymn narodowy ze słowami God Save the Queen. Powróci do wersji dla męskiego monarchy, czyli God Save the King, z zaimkami w słowach zmienionymi na wersję męską.
  • BBC zawiesi wszystkie programy, aby relacjonować wydarzenie. Kiedy Jerzy VI zmarł w 1952 roku, wstrzymano również wszystkie programy komediowe na określony czas.
  • Natychmiast zostanie wydrukowana nowa waluta.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.