Strona Główna > Czy Andrea Bocelli odczaruje PGE Narodowy?

Czy Andrea Bocelli odczaruje PGE Narodowy?

Ponad 100 mikrofonów na scenie, 300 zestawów głośników, najnowocześniejsza cyfrowa konsoleta oraz trwająca kilka dni kalibracja nagłośnienia – wszystko po to, aby piątkowy koncert Andrei Bocellego na PGE Narodowym wybrzmiał jak nigdy dotąd. Specjaliści od dźwięku zapewniają, że pod tym względem arena się obroni! Ostatnie wejściówki na wydarzenie dostępne są na www.biletserwis.pl.

Ponad 100 mikrofonów na scenie, 300 zestawów głośników, najnowocześniejsza cyfrowa konsoleta oraz trwająca kilka dni kalibracja nagłośnienia – wszystko po to, aby piątkowy koncert Andrei Bocellego na PGE Narodowym wybrzmiał jak nigdy dotąd. Specjaliści od dźwięku zapewniają, że pod tym względem arena się obroni! Ostatnie wejściówki na wydarzenie dostępne są na www.biletserwis.pl.

Koncert Andrei Bocellego na PGE Narodowym będzie szczególnym wydarzeniem nie tylko dlatego, że arena po raz pierwszy będzie gościła śpiewaka klasycznego, ale również z powodu przygotowań, jakie mu towarzyszą. Sam tenor i jego ekipa są bardzo wyczuleni na brzmienia koncertowe i pilnują, aby nagłośnienie osiągało najwyższy poziom. Jest to ważne zwłaszcza na otwartych arenach. Dach stadionu w dniu wydarzenia nie będzie zamknięty.

W takich przypadkach jest bardzo ważne, aby złapać balans: w każdym miejscu na stadionie dźwięki muszą być doskonale słyszalne. Dlatego już tydzień przed koncertem ustawiony został cały sprzęt nagłośnieniowy, w tym powiesiliśmy dodatkowe głośniki, aby już kilka dni wcześniej aż do samego koncertu można było sprawdzać dźwięk niemal non stop. Chodzi o dobór poprawnej pozycji wyznaczonej przez oprogramowanie predykcyjne. Wszystko po to, aby już sam koncert zabrzmiał tak pięknie jak nigdy.

– wyjaśnia Marek Kurzawa, szef produkcji Prestige MJM.

O tym, że stadion można dobrze nagłośnić, dowiedzieli się wszyscy, którzy ponad trzy lata temu uczestniczyli w koncercie Andrei Bocellego na Stadionie Poznań. To wydarzenie było przepiękne zarówno dźwiękowo jak i muzycznie, co podkreślali sami słuchacze.

Z kolei o nagłośnieniu koncertów na PGE Narodowym krążą najróżniejsze opinie. Z pewnością jest to trudny obiekt dla dźwiękowców, ponadto nigdy wcześniej nie odbył się tutaj koncert muzyki klasycznej. Stąd najwyższa staranność w przygotowaniu tego wydarzenia także od strony nagłośnienia.

W praktyce polega to na kalibracji systemu i uzyskaniu pożądanego konturu brzmienia odpowiedniego dla danego typu muzyki. Następnie najwyższej klasy specjalista, jakim jest inżynier dźwięku, koryguje system pod względem pracy w danej lokalizacji, minimalizując odbicia i dudnienia. Cały system nagłośnieniowy zaprojektowany jest w oparciu o zestawy nagłośnieniowe marki L-Acoustics obecnej na połowie największych wydarzeń na całym świecie – wyjaśnia szczegóły techniczne Jerzy Kubiak, inżynier dźwięku firmy Fotis Sound, która współpracowała z Prestige MJM przy okazji poprzednich koncertów włoskiego tenora w Polsce. Nie bez znaczenia są także czas i najwyższej klasy specjaliści od dźwięku. – Mamy dużo czasu na ustawienia. W Warszawie są już też włoscy dźwiękowcy, którzy zawsze jeżdżą z Andreą Bocellim i oni także zadbają o najlepszy poziom nagłośnienia.

– dodaje Jerzy Kubiak.

Na PGE Narodowym zainstalowano już około trzystu zestawów głośnikowych, pięć głównych punktów na scenie oraz pięć wież na płycie. Dogłośnione zostaną pola bliskie i średnie przy scenie. Wszystkie mikrofony zastosowane do nagłośnienia orkiestry, instrumentów solowych oraz solistów wraz z maestro są najwyższej klasy, takich marek jak Schoeps, AKG czy DPA w ilości przekraczającej 100 sztuk.

Nagłośnienie zainstalowane na potrzeby koncertu Andrei Bocellego na PGE Narodowym nie odbiega, a pod niektórymi względami przewyższa swoją skutecznością instalacje znane z koncertów rockowych. Jest to jednak moc dostępna, lecz nie będzie wykorzystana. Powodem takiej sytuacji jest konieczność nagłośnienia relatywnie cichych instrumentów w pełnym zakresie dynamiki. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania walorów kierunkowych, jakie zapewniają grona głośników o długości przekraczającej 8 metrów. Po raz pierwszy na koncercie Andrei Bocellego w Polsce zastosowana zostanie konsoleta w wersji cyfrowej – to nowość w porównaniu z poprzednimi występami. Zdaniem specjalistów, świetnie zadziałała już na europejskich występach artysty.

– tłumaczy Jerzy Kubiak.

Pozostaje zatem pytanie, czy koncert Andrei Bocellego dobrze wybrzmi?

Myślę, że tak. Tu nie będzie ściany gitar i dudniących bębnów. Ten koncert z założenia nie ma być głośny. Klasyka, to typ muzyki łaskawy dla akustyki i PGE Narodowy się obroni.

– zapewnia Jerzy Kubiak.

Koncert Andrei Bocellego 19 sierpnia odbędzie się po raz pierwszy na polskiej arenie narodowej. To wydarzenie ma szansę przejść do historii jako największy biletowany występ artysty klasycznego oraz doskonale nagłośniony. Ostatnie bilety na koncert włoskiego tenora na PGE Narodowym dostępne są na stronie www.biletserwis.pl. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.