Strona Główna > Doda wygrała proces z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka!

Doda wygrała proces z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka!

O tej sprawie jest głośno już od ponad 10 lat. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawa Dody do wolności wypowiedzi, która została skazana za bluźnierstwo 10 lat temu, zostały naruszone.

Skazanie za bluźnierstwo Doroty Rabczewskiej – występującej pod pseudonimem Doda – za obrazę uczuć chrześcijan naruszyło jej prawo do wolności wypowiedzi, orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sąd ten uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, skazując Dodę za obrazę uczuć religijnych.

W 2009 roku Doda udzieliła wywiadu, w którym powiedziała, że „trudno jest wierzyć” w Biblii. Niedługo po tej rozmowie trafiło zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Wierzę w to, co jest. W to, co przyniosła nam nasza matka Ziemia podczas wykopalisk, są na to dowody. Ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś tam napruty winem i palący jakieś zioła.

Dorota Rabczewska została skazana za te słowa w styczniu 2012 roku. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów ukarał ją wówczas karą grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Artystka odwoływała się od tego wyroku, jednak został on podtrzymany. W 2016 roku Doda złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego, którą bardzo szybko odrzucono. Przypominamy, że za obrazę uczuć religijnych w Polsce grożą nawet dwa lata więzienia.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.