Strona Główna > Grand Californią na Bałkany – Atanas Valkov w poszukiwaniu ginącej muzyki

Grand Californią na Bałkany – Atanas Valkov w poszukiwaniu ginącej muzyki

Atanas Valkov, nominowany do nagrody „Fryderyk” polsko-bułgarski kompozytor, znany m.in. ze stworzenia ścieżki muzycznej do seriali „Król”, „Belfer”, „Pułapka”, do filmu „Ostatnia rodzina”, czy do szeregu gier komputerowych, wyruszył dziś z niezwykłą misją na Bałkany.

W czasie niemal miesięcznej podróży, w ramach projektu MASVOBODA realizowanego wspólne z żoną Jagodą Valkov, poszukiwał będzie źródeł ludowej muzyki i nagrywał ginące jej przykłady. Towarzyszami Jagody i Atanasa w podróży będą dwa Volkswageny Grand California, na pokładzie których kompozytor i jego współpracownicy nie tylko będą mogli nocować i komfortowo spędzać czas, ale dostępna w nich przestrzeń pozwoli również na stworzenie mobilnego studia nagrań i montażu wideoklipów, z którego korzystać będzie Franciszek Lubicz-Łapiński ze studia filmowego 16/9.


MASVOBODA to unikalny długofalowy projekt muzyczno-filmowy o potencjale międzynarodowym, inspirowany polską, słowiańską i bałkańską kulturą ludową. Wykorzystuje współczesne techniki kompozytorskie i produkcyjne, łącząc tradycyjne, klasyczne, etniczne i elektroniczne instrumenty oraz biały śpiew wielogłosowy. Album, który powstanie w czasie miesięcznej podróży Atanasa i Jagody Valkov do źródeł muzyki ludowej, połączy tradycję z nowoczesnością. Integralną częścią projektu będą materiały audio-wizualne, wideoklipy oraz krótkie formy dokumentalne. Nagrania – zarówno dźwiękowe, w formacie 96 kHz oraz w immersyjnym dźwięku 360 Reality Audio, jak i wizualne w Full HD i VR360 – które powstaną podczas wyprawy, już na miejscu będą montowane w mobilnym studio, na pokładzie jednego z dwóch Volkswagenów Grand California.

Kampery Volkswagen Grand California dadzą nam wolność i możliwość podążania za muzyką w otoczeniu natury. To będzie niezwykła przygoda, bo będziemy mogli zatrzymać się i nocować w dowolnie wybranych miejscach – kamper daje tę niepowtarzalną swobodę. Planujemy odwiedzić m.in. etniczne festiwale w górach w Bułgarii, czy miasto Burgas – miejsce moich narodzin. Spotkamy się tam z lokalnymi muzykami i wspólnie będziemy tworzyć. Następnie wyruszymy w kierunku Grecji, na Peloponez, gdzie w gajach oliwnych, w kolebce cywilizacji, będziemy grać o wschodach i zachodach słońca

– mówi Atanas Valkov.

Jak podkreśla kompozytor, również prywatnie zdecydowanie wybiera podróżowanie kamperem:

Często wyjeżdżamy i każdą wolną chwilę spędzamy na łonie natury. Kamper, taki jak Volkswagen Grand California, jest dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Volkswagen Grand California to największy i najbardziej komfortowy z kamperów oferowanych przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze. Przestronne wnętrze, łazienka z prysznicem i w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zamrażarką, dają nie tylko możliwość ucieczki od cywilizacji, ale też niezależnego nocowania w dowolnym miejscu, np. w niewielkiej wiosce, gdzieś w górach Bułgarii. W Grand Californii jest wystarczająco dużo miejsca, by w podróż zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, ale również by wydzielić w niej specjalną strefę, w której Atanas Valkov będzie mógł nagrywać. A to nie wszystko. Po całym dniu spędzonym na odkrywaniu i tworzeniu muzyki, ale też po podróży czy po całodziennym plażowaniu, można swobodnie odpocząć na świeżym powietrzu. Rozkładana markiza oraz stół kempingowy z dwoma krzesłami to standardowe wyposażenie tego modelu. Dzięki nim, w kilka minut stworzyć można komfortowy taras na świeżym powietrzu, na którym kompozytor wraz ze swoimi towarzyszami będą mogli wieczorami dzielić się swoimi wrażeniami i pomysłami dotyczącymi projektu MASVOBODA.

Niezwykle się cieszymy, że Atanas Valkov – ambasador naszej marki – wybrał na swoją podróż właśnie Volkswagena Grand Californię. Jesteśmy pewni, że komfortowe cechy i udogodnienia tego samochodu pozwolą nie tylko wygodnie podróżować po bałkańskich drogach i dojechać do miejsc nie odwiedzanych przez większość turystów, ale sprawią również, że zespół mile i wygodnie spędzi w Grand Californii cały miesiąc, gromadząc i nagrywając dźwiękowe świadectwa zanikających ludowych kultur

– mówi Magda Piekarczyk – Olszak, kierownik komunikacji marketingowej i PR marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Rozpoczynająca się dziś w Warszawie podróż Atanasa Valkova z projektem MASVOBODA, ma w planach m.in. zdjęcia i nagrania w Burgas z Peterem Bonevem, wirtuozem słynnej bułgarskiej kobzy ”Kaba Gajda”, odwiedziny na festiwalu muzyki i sztuki ludowej w Kotel, nagrania w górach w poszukiwaniu dźwięków natury, wizytę na festiwalu muzyki ludowej i tańca w Kopriwszticy, Sredna Gora, a tam nagrania biorących udział w festiwalu muzyków i solistów pochodzących ze wszystkich regionów Bułgarii. Na koniec oba Volkswageny Grand California i cała ekipa projektu odbędzie muzyczną podróż po antycznym półwyspie Peloponez w Grecji.

Krótki film ukazujący artystów przy pracy i w podróży Volkswagenem Grand California zobaczyć można tutaj.

Atanas Valkov – polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, pianista, multi-instrumentalista i producent muzyczny wychowany w Lublinie. Zdobył główną nagrodę (sponsorowany wyjazd do największych filmowych studiów nagraniowych w Hollywood) w 7. edycji Berlinale VW Score Competition ufundowanej przez Volkswagena w 2009. Był nominowany do European Talent Award w Kolonii w 2010. Finalista 4. Konkursu FMF Young Talent Award 2016, Golden Orange International Film 2018 oraz FMF Soundtrack of the Year 2019. Dwukrotnie, w latach 2019 i 2021 nominowany do nagrody „Fryderyk”. Zdobywca nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021 oraz nagrody publiczności 2021 za muzykę do serialu „Król”.

Jagoda Valkovartystka multimedialna. Zawodowo zajmuje się scenografią, fotografią oraz filmem. Autorka wystaw fotografii w CSW Kijowie, w galerii MO w Lwowie; w ramach Festiwalu Mythogenesis – Niemirów, Ukraina oraz fotografii prac LandArtowych w Galerii Białej w Lublinie. Projektantka i współtwórczyni społecznego projektu „Piazza”- Bezinteresowna przestrzeń miejska II” oraz „Sztuki dialogu” – projektu realizowanego przez Fundację Piękno Panie, w ramach programu Miasto Kultury 2019. Laureatka międzynarodowego konkursu fotograficznego SHOWOFF 2021, KRAKOW PHOTO WEEK 2021.Koordynatorka dużych imprez artystycznych i wystawienniczych w Polsce. Pomysłodawczyni i organizatorka Targów Designu WZORY, współorganizatorka Festiwalu dla kobiet Kręgi. Prowadzi pracownie Wzory Studio i z Marią Lubicz-Łapinską i firmę modową Bamayo.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.