Sprawdzone środy: Jak zostać wolontariuszem? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Sprawdzone środy: Jak zostać wolontariuszem?

Sprawdzone środy: Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariusze są potrzebni w fundacjach, schroniskach, hospicjach i innych instytucjach oraz grupach pomocowych. Rąk do pracy brakuje zwłaszcza jesienią i zimą, i wciąż cenna jest pomoc każdego, kto wesprze organizacje pomagające uchodźcom.

Wolontariuszem może zostać praktycznie każdy. W niektórych fundacjach i schroniskach trzeba być pełnoletnim, ale są również miejsca, w których młodzież działa w wolontariacie. W takim przypadku umowę razem z nastolatkiem podpisuje jego opiekun prawny. Młodsze dzieci i  młodzież, bez podpisywania umów, mogą natomiast działać w szkolnych kołach wolontariatu. Formalnie, wolontariat może dać wymierną korzyść młodzieży w staraniach o dostanie się do wymarzonego liceum, bo przysługują za to punkty w procesie rekrutacji – warto się postarać, bo czasem nawet pół punktu może mieć decydujące znaczenie.

Ale wolontariat daje znacznie więcej, niż tylko punkty i wynikające z nich większe szanse w rekrutacji. Poza tym, co daje sama pomoc i wykorzystanie własnych możliwości, umiejętności, wiedzy i empatii tym, którym pomagamy, praca w wolontariacie pomaga samemu wolontariuszowi w nabywaniu nowych umiejętności, rozwijaniu interakcji społecznych, nabywaniu doświadczeń w różnych sytuacjach i radzeniu sobie w okolicznościach innych, niż codzienność. Dla przyszłego pracodawcy informacja o pracy w wolontariacie jest sygnałem, że potencjalny nowy pracownik jest pracowity, elastyczny, kreatywny i wykracza poza ramy zadaniowe, a do tego – ma już jakieś doświadczenie.

Gdzie szukać wolontariatu?

Najprościej znaleźć organizacje pomagające – ludziom lub zwierzętom – we własnym mieście. Najskuteczniejsza będzie wyszukiwarka internetowa albo media społecznościowe. Wiele grup pomocowych ma tam swoje konta i tym kanałem umożliwia zapisanie się do wolontariatu. Zawsze jednak wymaga to określenia, w jakim wymiarze będziemy mogli pomagać. Ile razy w tygodniu i w jakich godzinach; te przeważnie są określone i trzeba wybrać jakąś formę dyżuru.

Jednak zdarzają się spontaniczne i nieregularne potrzeby, pojedyncze akcje, w które można się zaangażować i pomóc – na przykład przewożąc pieczywo z piekarni do noclegowni albo skręcając meble – chodzi o to, żeby zaoferować swoją umiejętność lub talent wtedy, kiedy akurat będą potrzebne. Jeśli chcemy pomóc, ale nie mamy możliwości regularnie przyjeżdżać, np. do schroniska w ustalonych godzinach, możemy pomóc w sieci, udostępniając posty o zwierzętach szukających domu.