Strona Główna > Jean-Michel Jarre zapowiada nowy album singlem „Brutalism” [WIDEO]

Jean-Michel Jarre zapowiada nowy album singlem „Brutalism” [WIDEO]

Pionier muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre ujawnia swój nowy singiel „BRUTALISM”. To pierwszy utwór z jego 22 albumu studyjnego „OXYMORE”, który ukaże się 21 października.

„Brutalism” to bezwstydnie porywający utwór techno, który idealnie pasuje do Berghain – kultowego berlińskiego klubu i świątyni tego gatunku. „To zdecydowanie cięższy utwór”, wyjaśnia Jarre. „Chciałem stworzyć apokaliptyczny nastrój. Coś w rodzaju wielkiego wybuchu berlińskiego techno, na początku, kiedy eksplodował. To uczucie, być może z powodu pozostałości po wojnie”.

Zobacz teledysk:

„Oxymore” to hołd dla francuskiego kompozytora Pierre’a Henry’ego, z którym Jarre zamierzał współpracować przy nominowanym do nagrody Grammy albumie „Electronica”. Henry był kultową postacią w muzyce elektronicznej i klasycznej oraz jednym z mentorów Jarre’a w Groupe de Recherche Musical (GRM). Po jego śmierci w 2017 roku wdowa po Henrym dostarczyła Jarre’owi trochę materiału, który miał być wykorzystany w ich współpracy.

Projekt inspirowany jest francuskim ruchem „musique concrete” – gatunkiem kompozycji muzycznej, który wykorzystuje surowe dźwięki. Ruch ten został po raz pierwszy opracowany w latach 40. i zrewolucjonizował sposób produkcji muzyki. Jarre odkrywa tę koncepcję na nowo, za pomocą dzisiejszych narzędzi.

„Oxymore” to muzyczna podróż, w której dźwięki Pierre’a Henry’ego wchodzą w interakcję z nową kompozycją Jarre’a w dźwiękowej grze luster. Twórca odnajduje w „Oxymore” swojego odwróconego sobowtóra, otwierając jednocześnie wir, który wciąga słuchacza. To zabawa analogu i digital.

Album został stworzony jako immersyjne dzieło w wielokanałowej i binauralnej wersji 3D. Wielokanałowy dźwięk rewolucjonizuje sposób komponowania, miksowania i produkcji muzyki, rozmieszczając dźwięki i tekstury w przestrzeni w 360 stopniach. Za pomocą słuchawek może być bez problemu odebrany przez każdego. „OXYMORE” jest pierwszym komercyjnym wydaniem tego formatu, które przenosi przyszłość muzycznego audio i dźwięku na zupełnie nowy poziom.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.