Kiedy pogrzeb Królowej Elżbiety II? Poznaliśmy szczegóły » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Kiedy pogrzeb Królowej Elżbiety II? Poznaliśmy szczegóły

Kiedy pogrzeb Królowej Elżbiety II? Poznaliśmy szczegóły

Państwowy pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II odbędzie się za tydzień 19 września 2022 roku w Opactwie Westminsterskim, a od środy jej ciało będzie wystawione w Westminster Hall, ogłosił Pałac Buckingham.

Najdłużej urzędująca monarchini Wielkiej Brytanii zmarła spokojnie w czwartek 8 września 2022 roku w swojej szkockiej posiadłości wiejskiej w Balmoral. Królowa miała 96 lat.

Wielka sala, gdzie od środy będzie wystawiona trumna z ciałem królowej Elżbiety II, jest najstarszą częścią Pałacu Westminsterskiego, w sercu brytyjskiego rządu.

Po nabożeństwie pogrzebowym w poniedziałek 19 września 2022 roku trumna zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

Organizacja pogrzebu trwała od wielu lat. Zdanie królowej w tej kwestii zawsze było brane pod uwagę, jednak ostateczny plan może zostać podpisany jedynie przez nowego monarchę. Karola III, który został formalnie ogłoszony królem w sobotę, wraz z nim obowiązek organizowania wydarzeń Państwowym spoczywa na księciu Norfolk, który pełni dziedziczną rolę hrabiego marszałka.

Król Karol III ustanowił dzień pogrzebu świętem państwowym, aby wszyscy chętni mogli oddać hołd zmarłej królowej.

Polecamy również: