Atakują, są wszędzie! Prosty trik sprawi, że problem zniknie » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Atakują, są wszędzie! Prosty trik sprawi, że problem zniknie

Atakują, są wszędzie! Prosty trik sprawi, że problem zniknie

Kleszcza można złapać nie tylko w lesie, ale też w parku, na działce, w wysokiej trawie czy przydomowym ogródku. Jeśli jednak posadzimy tam lawendę oraz miętę pieprzową, zadziałają one odstraszająco. Jak jeszcze można sobie radzić z kleszczami?

Kleszcze i inne owady potrafią skutecznie zepsuć letnią wycieczkę na łono natury. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Na szczęście istnieje dobra metoda, dzięki której skutecznie odstraszymy kleszcze. Jeśli wcześniej jej nie znaliście, naprawdę warto wypróbować!

Kleszcze. Jak sobie z nimi radzić? Oto najlepszy sposób

Olejki z mięty pieprzowej oraz słodkich migdałów to naturalne metody zniechęcania kleszczy do bliższego kontaktu z naszą skórą. I właśnie bezpośrednio na skórę można je zastosować – w odróżnieniu od bardziej agresywnych preparatów, zawierających np. DEET. To substancja, która może mocno podrażnić skórę. Tak silne środki należy aplikować na odzież. Zdecydowanie nie nadają się dla dzieci. Są one zalecane dla osób, które często, np. w związku z pracą w lesie lub ogrodzie, bywają mocno narażone na złapanie kleszcza.

Zobacz także: Lato stanie się koszmarem, jeśli o tym zapomnisz

Żeby uchronić się przed kleszczem, warto się odpowiednio ubrać na wyprawę do lasu lub na łąkę. Najważniejsze, żeby zasłonić dostęp do naszych stóp, kostek i dolnych części nóg; najlepsze będą długie spodnie z wąskimi nogawkami oraz skarpetki, szczelnie zasłaniające gołe fragmenty nóg. Do tego przyda się nakrycie głowy, które jednak nie zwalnia z ostrożności przy przechodzeniu pod drzewami.

Zobacz także: Nie kupuj tego dzieciom. Finał może być fatalny!

Kleszcze zwykle znajdują sobie ciepłe i zakryte miejsce na ciele. Do gustu przypadną im: szyja, pachwiny, przestrzenie między palcami, a nawet nos. Właśnie w tych rejonach najczęściej można je najczęściej znaleźć.

Na pewno kleszcze nie lubią olejku z trawy cytrynowej i mięty pieprzowej, a także zwykłego oleju ze słodkich migdałów. Taką mieszankę można zastosować bezpośrednio na skórę przed planowaną wycieczką – radzi słuchaczom Radia Złote Przeboje Artur Rakowski, farmaceuta i bloger. – Szacuje się, że nawet jeśli ukąsi nas kleszcz zainfekowany borrelią, to prawdopodobieństwo transmisji tej borrelii do naszego krwiobiegu wynosi tylko 4 proc. Oczywiście, im dłuższy czas kleszcz korzysta z naszej krwi, tym prawdopodobieństwo staje się większe – dodaje ekspert.

Posłuchaj szczegółów w podcaście „Sprawdzone środy” w Radiu Złote Przeboje:

Nie rób tego, gdy znajdziesz na ciele kleszcza!

Dawne rady, podpowiadające „wykręcanie” kleszcza, dziś już są bardzo nieaktualne. Najbezpieczniej wyjąć kleszcza specjalnie do tego służącym sprzętem, np. łapkami, zestawem do wymrażania z haczykami lub „lassem”. Można też zgłosić się po pomoc do pielęgniarki.

Zobacz także: Pomoże rzucić palenie. Mało kto korzysta, a to błąd!