Strona Główna > Nowy taryfikator dla kierowców

Nowy taryfikator dla kierowców

Od 17 września zmieni się taryfikator punktów karnych dla kierowców. Za najpowszechniejsze i zarazem najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane na polskich drogach będzie teraz bardzo łatwo stracić prawo jazdy. Jak łatwo? Wystarczy na przykład, że dwukrotnie wpadniemy używając telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Jedna z najważniejszych zmian polega na tym, że rośnie maksymalna liczba punktów karnych, którą można dostać za pojedyncze wykroczenie. To już nie będzie 10 punktów, ale 15. W nowym taryfikatorze wskazanych jest ponad 20 wykroczeń, za które można będzie dostać tę nową, maksymalną liczbę punktów karnych. Jakie więc grzechy kierowców będą teraz karane jeszcze surowiej?

15 punktów karnych będzie można dostać za powodowanie zagrożenia dla pieszych – czyli za nieustąpienie pierwszeństwa komuś przechodzącemu przez przejście dla pieszych albo wchodzącemu na nie.

Taką samą liczbą punktów karnych karane będą nasze wykroczenia na przejazdach kolejowych. Kto objeżdża opuszczone już zapory albo wciska się na przejazd, gdy rogatki zaczynają dopiero opadać – dostanie 15 punktów karnych. Podobnie za wjazd na torowisko, gdy świeci się już czerwone światło i gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie przejazdu.

Surowiej karane będzie także lekceważenie policyjnego patrolu – 15 punktów karnych dostanie ten, kto nie zatrzyma się na polecenie do kontroli.

15 punktów karnych przewidziano również za jazdę pod wpływem alkoholu i w stanie nietrzeźwości – nie będzie już miało znaczenia, czy wynik kierowcy przekroczy pół promila czy też wyniesie od 0,2 do 0,5 promila. Podobnie karana będzie jazda pod wpływem innych substancji odurzających.

Nową, maksymalną liczbę punktów karnych zarobią także kierowcy, którzy jadą pod prąd autostradą lub drogą ekspresową. Ogólnie za zawracanie na takich trasach, wycofywanie do ominiętego zjazdu albo ucieczkę przed korkiem jazdą pod prąd kary będą teraz surowsze. Podobnie 15 punktami karnymi karane będzie nieudzielenie pomoc ofiarom wypadku.

No i przekraczanie prędkości, jeden z głównych grzechów polskich kierowców. 15 punktów karnych zarobi kierowca, który przekroczy prędkość o ponad 70 kilometrów na godzinę. Przypomnę, że za przekroczenie prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę już traci się prawo jazdy na 3 miesiące.

Od 17 września popełniane wykroczenia będą też więcej kosztować kierowców finansowo, zwłaszcza w przypadku recydywy. Jeśli w okresie dwóch lat zostaniemy przyłapani po raz kolejny na tym samym błędzie wysokość mandatu będzie podwojona. I na przykład za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 kilometrów na godzinę mandat, w kwocie 2500 złotych, w przypadku recydywy wzrośnie do 5 tysięcy złotych.

Limit punktów karnych wynosi 24 w przypadku doświadczonych kierowców, a w przypadku posiadających uprawnienia od niespełna roku 20 punktów. Łatwo więc sobie policzyć, że wystarczy podwójna wpadka z niektórymi z wykroczeń, by pożegnać się z prawem jazdy i stanąć przed koniecznością ponownego zdawania egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Co więcej, wraz z nastaniem nowego taryfikatora, punkty karne nie będą anulowane po roku od popełnienia wykroczenia, ale po dwóch latach. I stracimy szansę na redukcję liczby tych punktów poprzez dobrowolne szkolenia. Te kursy zostaną zlikwidowane.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.