O kim mowa? Rozpoznaj polską piosenkarkę po krótkim opisie [QUIZ]
Strona Główna > O kim mowa? Rozpoznaj polską piosenkarkę po krótkim opisie [QUIZ]

O kim mowa? Rozpoznaj polską piosenkarkę po krótkim opisie [QUIZ]

Sprawdź, jak dobrze znasz polską scenę muzyczną i spróbuj swoich sił w naszym quizie. Czy rozpoznasz wszystkie tylko po krótkim opisie?

Jej debiutancki singiel „Córeczko” z 1988 roku zdobył nagrodę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Pierwszy studyjny album piosenkarki nosił jej imię i wydano go również w wersji anglojęzycznej. Na swoim koncie ma wiele nagród, w tym kilkakrotnie zdobyła nagrody dla najlepszej wokalistki.

Założyła zespół System B. To właśnie razem z nim debiutowała w 1986 roku. Występowała na scenie Teatru Dramatycznego, Studio Buffo oraz na Broadwayu. W 1994 roku zajęła drugie miejsce na Konkursie Piosenki Eurowizji. Jest honorową obywatelką gminy Ziębice.

Urodziła się w Nowym Sączu. Skończyła studia na Wydziale Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jedna z jej opolskich piosenek była motywem przewodnim całego festiwalu. Na początku lat 80. zamieszkała w Chicago i tam została wokalistką zespołu Heat N Serve.

Swój pierwszy zespół, czyli Second Face poznała na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Później dołączyła do zespołu Skawińskiego, który to po przemianowaniu stał się jednym z najbardziej znanych zespołów w Polsce. Jest nie tylko piosenkarką, ale także felietonistką i autorką książek dla dzieci.

Kiedy była nastolatką trenowała lekkoatletykę. Profesjonalną karierę muzyczną zaczęła występem na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Oprócz płyt w języku polskim wydała także krążki w języku angielskim, niemieckim, czeskim, rosyjskim. Niekiedy nazywana jest królową polskiej piosenki.

Wokalistka o rzadko spotykanej skali głosu, ocenianej na cztery oktawy. Wygrała finał pierwszej edycji „Szansy na sukces”. Reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji. Jest laureatką wielu nagród, w tym aż sześciu Fryderyków. Do tej pory wydała 17 albumów studyjnych.

Wokalistka, felietonistka i autorka książek. Jednak zanim rozpoczęła karierę muzyczną, pracowała przez chwilę na poczcie. Jest honorową ambasadorką Szczecina. Do 2017 była wokalistką rockowego zespołu, z którym wydała aż 11 albumów. W 2013 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Rozwiąż więcej quizów: