Urządzenia do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, potoczne nazywane oczyszczaczami, zawierają filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Wypuszczają natomiast przefiltrowane, oczyszczone powietrze.
Zobacz także: Robisz to w kuchni? Skutki są fatalne!
Najpopularniejsze tego typu urządzenia to te, które wykorzystują filtry tkaninowe. Taki filtr zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, w tym również kurz i alergeny – roślinne oraz te, które są wydzielane przez zwierzęta domowe. Zanieczyszczenia gazowe mogą zostać oczyszczone przez filtr węglowy, który wyłapuje lotne związki organiczne, równie częste w powietrzu w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie.
Jaki oczyszczacz powietrza warto stosować? Wyjaśniamy w cyklu „Sprawdzone środy”
By filtr spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio często wymieniany. Przy założeniu, że jest zima, a na zewnątrz panoszy się smog, oczyszczacz powinien działać niemal non stop. Przy częstym używaniu urządzenia, filtry powinny być wymieniane co 3-6 miesięcy. Część z nich sygnalizuje, że nadaje się do wymiany. Można oczywiście – w przypadku filtrów tkaninowych – prać je. Ta czynność jednak, im częściej powtarzana, tym bardziej zmniejsza skuteczność filtra w wyłapywaniu cząstek zanieczyszczeń.
Zobacz także: Sprawdzone środy. Jak dbać o odporność?
Podobny mechanizm jak w oczyszczaczach do pomieszczeń, wykorzystany jest w urządzeniach do oczyszczania powietrza w samochodach. Również one są wyposażone w filtry. Z kolei przeważnie nowe samochody niektórych marek miewają wbudowane instalacje poprawiające jakość powietrza wtłaczanego do kabiny, w której siedzą kierowca oraz pasażerowie.
Jak zadbać o czyste powietrze w domu i samochodzie? Posłuchaj szczegółów w cyklu „Sprawdzone środy” w Radiu Złote Przeboje!
Dodaj komentarz