Strona Główna > Panowała ponad 70 lat: Piosenki inspirowane królową Elżbietą II – The Beatles, Sex Pistols i nie tylko

Panowała ponad 70 lat: Piosenki inspirowane królową Elżbietą II – The Beatles, Sex Pistols i nie tylko

Najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii, Królowa Elżbieta II. Panowała ponad siedem dekad. Nie powinno więc nas dziwić, jak wiele powstało na jej temat, o niej czy o tym, czym się zajmowała. Była inspiracją dla wielu, dla tekstów piosenek znanych zespołów również.

„Her Majesty” – The Beatles

Her Majesty The Beatles opowiada o królowej Elżbiecie II.
Piosenka znajduje się na kultowym albumie The Beatles „Abbey Road”, wydanym w 1969 roku. Piosenka została napisana przez Paula McCartneya, który, został pasowany na rycerza przez samą królową, uznał też że piosenka jest jak „pieśń miłosna do królowej.”

Dreaming Of The Queen” – Pet Shop Boys

Dreaming Of The Queen” Jest o śnie, o herbacie z nieżyjącą już królową i księżną Dianą.

„Dreaming of the Queen, visiting for tea”

„Elizabeth My Dear” – The Stone Roses

Ian Brown, piosenkarz The Stones Roses, jest zagorzałym krytykiem angielskiej monarchii. Co jest przekazane w tekście piosenki, w której wspomina o końcu panowania Elżbiety II

My aim is true, my message is clear. It’s curtain for you – Elizabeth My Dear.

„On Her Silver Jubilee” – Leon Rosselson

Kolejna piosenka nieprzychylnie wypowiadająca się na temat monarchii, Leon Rosselson w satyryczny sposób wypowiada się na temat instytucji monarchy w Anglii.

„God Save The Queen” – Sex Pistols

Nie pierwsza i nie ostatnio piosenka na liście, nieprzychylna królewskiej instytucji, piosenkarz John Lydon w tej piosence sarkastycznie podchodzi do angielskiego powiedzenia „God save the queen” oznaczające „Boże chroń królową”. Piosenkarz w tej piosence wyjaśnia że nie jest to nic osobistego a tylko niechęć do instytucji.

„I’ve got no animosity against any one of the royal family. Never did. It’s the institution of it that bothers me and the assumption that I’m to pay for that.”

„The Queen Is Dead” – The Smiths

Tym razem w przeciwieństwie do poprzedniego artysty, Morrissey z zespołu The Smiths, głośno wyrażał niechęć do Królowej Elżbiety II, a wręcz pogardę.

„Rule Nor Reason” – Billy Bragg

W przeciwieństwie do poprzednich piosenek, które przedstawiały cynicznie angielskiego monarche, piosenka „Rule Nor Reason” przedstawia zmarłą już królową jako samotną osobę.

she looks out the window and cries.”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.