Strona Główna > Podcast
Reklama
Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Odcinek 29

24.09.2018 08:00
W „Zmieniamy Wielkopolskę” – o unijnych środkach przeznaczanych na działalność spółdzielni socjalnych w Wielkopolsce udzielających wsparcia osobom niepełnosprawnym lub z innych powodów wykluczonym społecznie.

Nowoczesne technologie, start-upy, grube miliony euro przeznaczane na budowę dróg, wsparcie małych i średnich firm… itd., itd… Ale… Unia Europejska nie zapomina też o tych najsłabszych, często bez perspektyw na lepsze życie, zagrożonych wykluczeniem. Ekonomia społeczna była tematem przewodnim konferencji, którą zorganizowano na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

„Unia Europejska pomaga!”

Dorota Piotrowska, Spółdzielnia Socjalna „Arka”, Gostyń.
– Nasi członkowie to osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne. Zajmujemy się praktycznie 90 procent to usługi opiekuńcze dla osób chorych, niepełnosprawnych, dla dzieci, dla rodzin. Gdyby nie pieniądze Unii Europejskiej to na pewno ta nasza działalność nie byłaby tak rozszerzona. Robimy jeszcze projekty unijne dla miasta Zabrze, dla powiatu Tarnowskie Góry, dla powiatu gostyńskiego i gnieźnieńskiego i jeszcze teraz realizujemy projekt dla powiatu wągrowieckiego.
– Podobnych spółdzielni działa w Wielkopolsce prawie sto. – Dajemy ludziom szansę na normalne życie – mówi Stanisław Piechocki ze Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych z Poznania.


Masz pomysł? Skorzystaj z pieniędzy Unii Europejskiej!

– Mamy środki, mamy instrumenty po to, żeby w środowiskach lokalnych organizować społeczności lokalne, żeby były w stanie tworzyć przedsiębiorstwa społeczne w tym spółdzielnie socjalne, dedykowane potrzebom lokalnym. Mogą być to działania związane z aktywizacją osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, osób niepełnosprawnych. I takim przykładem może być Spółdzielnia Socjalna Poznanianka, która została założona przez Miasto Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego głównie, żeby zrealizować jeden, podstawowy cel: żeby pomóc osobom, które wynajmują mieszkania komunalne w Poznaniu i mają problemy z ich płatnością, żeby pomóc im spłacić te zobowiązania.

Podobnych spółdzielni działa w Wielkopolsce prawie sto. „Dajemy ludziom szansę na normalne życie”, mówi Przemysław Piechocki ze Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych z Poznania.

Dziś to już wszystko. Krzysztof Sadowski, do usłyszenia.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.
więcej podcastów