Strona Główna > Podcast
Reklama
Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Odcinek 31

08.10.2018 08:00
Szerokopasmowy Internet podbija Wielkopolskę.

Krzysztof Sadowski, dzień dobry. Dziś o internecie. Super szybkim i super nowoczesnym, który przebojem wdarł się do Wielkopolski. Głównie do wiosek. Oczywiście dzięki pomocy unijnej kasy i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pan Szymon mieszka właśnie na wsi. I doskonale pamięta, jak to jeszcze niedawno było z dostępem do sieci w jego miejscowości.

– Jeszcze niedawno wysłanie maila graniczyło z cudem. Każdy podmuch wiatru, każdy śnieg, deszcz – przerywało. Ciężko było cokolwiek zrobić. A dzisiaj? Dzisiaj to zupełnie inna bajka. Mamy XXI wiek. Wszystko śmiga bardzo szybko.

Dziś wielkopolska wieś korzysta z najszybszych prędkości dostępnych w Polsce.

„Unia Europejska pomaga”

Maciej Midloch, prezes zarządu Operator Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

– Ideą w ogóle całego działania było to, aby dotrzeć z tym internetem w cudzysłowie oczywiście „pod strzechy”. Zostały zaplanowane projekty regionalnych sieci szerokopasmowych. Ideą samego projektu było stworzenie autostrad, które dojdą do każdej gminy w województwie, tak aby w dalszej perspektywie można było dobudowywać sieci dostępowe, czyli takie sieci, które już kończą się w gospodarstwie domowym.
– To była taka technologiczna rewolucja? Z dużymi unijnymi pieniędzmi w tle?
– Tak. To była na pewno technologiczna rewolucja. Najlepsze usługi świadczone są tylko po światłowodzie, na obszarach wiejskich, gdzie dochodzi WSS. Gdyby nie unijna kasa nikt o zdrowych zmysłach nie poniósłby takich nakładów inwestycyjnych. Sieć taka, jaka powstała, kosztuje wiele pieniędzy, jest droga w utrzymaniu. Walczy tak na dobrą sprawę z wykluczeniem cyfrowym i gdyby nie te środki nie powstałyby sieci ostatniej mili, czyli sieci, które dochodzą do gospodarstw domowych.


Jeszcze więcej informacji o funduszach unijnych w naszym województwie znajdziecie na wrpo.wielkopolskie.pl. Dziś to wszystko. Słyszymy się za tydzień.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.
więcej podcastów