Strona Główna > Podcast
Reklama
Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Odcinek 33

22.10.2018 08:00
W dzisiejszym odcinku „Zmieniamy Wielkopolskę” o Funduszu Poręczeń Kredytowych, czyli zabezpieczeniu realizacji dobrze rokujących biznesplanów.

Krzysztof Sadowski, dzień dobry. Jest pomysł na interes życia, ale niestety brakuje pieniędzy na realizację biznesowych planów. Często, właśnie przed takim dylematem stają szczególnie młodzi przedsiębiorcy. I co wtedy? Wtedy do gry wchodzi bohater dzisiejszego wydania naszego magazynu.

„Unia Europejska pomaga!”

Krzysztof Dylikowski, prezes Zarządu Poznańskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

– Fundusz jest podmiotem, który współpracuje z małymi i średnimi przedsiębiorcami i z bankami. Przedsiębiorca ma pomysł na biznes i wie, że potrzebuje pieniędzy, przychodzi do banku, przedstawia swój pomysł. Jeżeli ma już sprawozdania finansowe, jeżeli ma biznes plan i może ten wniosek złożyć od razu, wtedy bank po przeanalizowaniu tych danych, które otrzyma, podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu. Każdy kredyt zawsze musi być zabezpieczony. W związku z tym, jeżeli nie ma zabezpieczenia, to wtedy bank pomaga klientowi przygotować wniosek o poręczenie. Ten wniosek jest składany do nas. Klient później przychodzi do banku podpisać umowę o kredyt i jednocześnie podpisuje umowę z nami. My udzielamy poręczenia ze środków unijnych. Dostaliśmy na to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego i tymi pieniędzmi poręczamy. Jeżeli natomiast klient ma tylko pomysł i ten pomysł jest wysoko oceniony przez pracowników banku, ale oni potrzebują dokumentacji, to wtedy bank wysyła tego klienta do nas. My zapoznajemy się z jego pomysłem, przekładamy to na język liczb i wtedy, jeżeli również wierzymy w ten pomysł, to oczywiście też poręczamy.

Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych już nieraz okazywał się przysłowiową ostatnią deską ratunku dla wielu wielkopolskich przedsiębiorców, którzy mieli problemy z finansowym spięciem biznesplanów. Poręczenia udzielane są dzięki finansowemu wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Więcej informacji o unijnych pieniądzach w naszym województwie na wrpo.wielkopolskie.pl.
Krzysztof Sadowski, do usłyszenia za tydzień.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.
więcej podcastów