Strona Główna > Podcast
Reklama
Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Odcinek 34

29.10.2018 09:00
W „Zmieniamy Wielkopolskę” o modernizacji ze środków unijnych zajezdni tramwajowej w Poznaniu przy ul. Głogowskiej.

Krzysztof Sadowski – dzień dobry! Dziś zaglądamy do zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu. Wyremontowano ją za grubą, unijną kasę. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu dostało na tę inwestycję ponad 2 000 400 złotych.

„Unia Europejska pomaga!”

Jeszcze niedawno, kiedy rozpoczynał się poranny szczyt komunikacyjny i z zajezdni ruszały tramwaje, kierowcy stali w korkach i narzekali.

– Od dziesięciu lat jeżdżę codziennie tutaj, tą trasą. No jest wyraźna różnica. Te korki, gdzie godzinę się przejeżdżało, już minęły bezpowrotnie. Teraz jedzie się bezpieczniej, sprawniej.
– Wyjeżdżające tramwaje już nie przeszkadzają?
– Nie mogę sobie przypomnieć takiej sytuacji w ostatnim czasie.


Tak było. Dziś nie ma i korków, i nerwów. Ruch odbywa się płynnie. Ulica Głogowska, na wysokości zajezdni, już się nie blokuje.

Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK w Poznaniu.

– Automatyczne sterowanie wjazdu tramwajów na zajezdnię rozdziela ten ruch na obsługę, na postój, na mycie. Znacznie usprawnia ruch w ciągu ulicy Głogowskiej. Nie tworzą się zatory, a tym samym przyspiesza funkcjonowanie linii tramwajowych w kierunku Górczyna.
– A jaka w tym wszystkim była rola unijnych pieniędzy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego?
– To jest w ramach takiego dużego projektu. Głównym jego zadaniem była wymiana taboru tramwajowego, połączenie – powiedziałbym – tych elementów tu na Głogowskiej, czyli lepszego sterowania. Gdyby nie ta unijna kasa, to wiele rzeczy na pewno by nie było dziś zrealizowane w takim zakresie. Bez tych środków nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Ani z środków własnych ani z kredytów byśmy tego nie zrealizowali.


W tym wydaniu naszego magazynu to już wszystko, zapraszam za tydzień. Krzysztof Sadowski, do usłyszenia.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.
więcej podcastów