"Alternatywy 4" czy "Zmiennicy" z którego serialu pochodzi ten cytat?
Strona Główna > Quiz: „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy” – z którego serialu pochodzi ten cytat?

Quiz: „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy” – z którego serialu pochodzi ten cytat?

„Alternatywy 4” i „Zmiennicy” to jedne z najpopularniejszych polskich seriali lat 80. Do dzisiaj wspominamy je z uśmiechem na twarzy i chętnie do nich wracamy. Sprawdźcie, czy uda Wam się zdobyć komplet punktów w naszym quizie! „Alternatywy 4” serial, który mógł nie powstać Serial „Alternatywy 4” to produkcja, która w niespotykany sposób łączy w sobie […]

„Alternatywy 4” i „Zmiennicy” to jedne z najpopularniejszych polskich seriali lat 80. Do dzisiaj wspominamy je z uśmiechem na twarzy i chętnie do nich wracamy. Sprawdźcie, czy uda Wam się zdobyć komplet punktów w naszym quizie!

"Fruwaj stąd, stróżu nocny, bo cię ze schodów spuszczę”

"Tylko nie cieciem, tylko nie cieciem!”

"Niech pan nie wierzy temu Famie. To blagier”

"Stary, rosyjski zwyczaj, który mówi, że żeby wyjść, trzeba trochę posiedzieć. A my stworzymy nowy: żeby wejść, trzeba trochę poczekać”

"Mysza spadła na fiata. Samochód do kasacji, a kierowca chyba na chirurgię."

"Heniu! No znowu jakiś szczyl mi leje na głowę!"

"Trzeba pewne rzeczy, nie ukrywam tego, nawet zawoalować”

"Panie, zgaś pan tego peta, bo jak rąbnie, to będziesz pan butów w niebie szukał."

"Ja z tym lewatywą w układy wchodził nie będę"

"Zjedz, synku, miodku, dam ci dolara."

„Alternatywy 4” serial, który mógł nie powstać

Serial „Alternatywy 4” to produkcja, która w niespotykany sposób łączy w sobie żartobliwe momenty z krytyką rzeczywistości w PRL-u. Dzięki zjadliwej ironii i satyrze na przywary narodowe serial był nierzadko aż surrealistyczny. Mimo że na początku lat osiemdziesiątych nie był emitowany ze względu na cenzurę, gdy w końcu doczekał się emisji w 1986 i 1987 roku, zyskał dużą popularność wśród widzów. Krytycy jednak mieli zastrzeżenia do fabuły, która opierała się na mniej lub bardziej autonomicznych scenkach i skeczach, co powodowało brak spójności i chaotyczny montaż.

„Alternatywy 4” zdobyły miliony widzów, przede wszystkim dzięki humorystycznym perypetiom głównych bohaterów oraz zasłudze niemal całej polskiej czołówki aktorskiej. Mimo stanu wojennego i bojkotu oficjalnych instytucji aktorzy wyjątkowo zgodzili się wystąpić w serialu, co dodatkowo podkreślało wartość i siłę tej produkcji.

Serial „Zmiennicy” skradł serca widzów

Serial „Zmiennicy” autorstwa Stanisława Barei zyskał kultowy status i zadebiutował na antenie TVP w październiku 1987 roku. Do dziś bawi on widzów z jego rozbrajającymi żartami i jest uznawany za klasykę polskich seriali.

Jacek Żytkiewicz, grany przez Mieczysława Hryniewicza, to postać sympatycznego bajeranta, który utrzymuje się z pracy taksówkarza w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Kiedy zaczyna współpracować z nowym zmiennikiem, Marianem Koniuszką, nie podejrzewa, że w rzeczywistości jest to Kasia Piórecka, przebrana za mężczyznę. Ich losy splatają się z losami przewożonych pasażerów, a wkrótce zostają wciągnięci w międzynarodową aferę przemytniczą. Wszystko to dzieje się w absurdalnym peerelowskim systemie, który jest jednym z głównych tematów serialu „Zmiennicy”.

Ten kultowy serial Stanisława Barei, podobnie jak jego inne komedie, to obraz codziennej egzystencji w Polsce ludowej, nienapawającej szczególnym optymizmem. Pomimo irytacji władz, serial bawił Polaków w latach 80. XX wieku i bawi również dzisiaj, pozostając bezcennym zapisem realiów i klimatu tamtych lat.

Rozwiąż inne quizy:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *