Quiz: Czy rozpoznasz znaczenie tych archaizmów?
Strona Główna > Quiz: Znasz te archaizmy? Sprawdź się przed maturą 2023

Quiz: Znasz te archaizmy? Sprawdź się przed maturą 2023

Archaizm to wyraz bądź też forma językowa, która z biegiem lat wyszła już z użycia. Jak wiele dawnych słów znacie? Przekonajcie się!

Archaizmy to słowa, które wraz z rozwojem języka polskiego straciły na znaczeniu i dziś nie są już w powszechnym obiegu. Kojarzymy je przede wszystkim z literatury – to one najczęściej sprawiają problem uczniom podczas omawiania lektur takich jak Pan Tadeusz czy „Dziady” Adama Mickiewicza. Te używane niegdyś słowa, mimo iż obecnie stanowią jedynie relikt polszczyzny, mają w sobie niezwykłe piękno i pozostają pamiątką po ubiegłych stuleciach. Jak wiele znaczeń archaizmów uda wam się rozpoznać? Zapraszamy do rozwiązania naszego quizu!

Co oznacza słowo „safanduła”?

Kogo nazywano niegdyś „wałkoniem”?

Co oznacza słowo „frymuśny”?

Czym są „fafałki”?

Co oznacza słowo „libraryja”?

„Rucho”, czyli…?

Co robi „bikiniarz”?

„Fircyk” podejmuje decyzje…?

„Graby” to…?

Archaizmy – czym są i jak je dzielimy?

Archaizmów nie używamy we współczesnej polszczyźnie, jednak pozostają one w historii literatury jako przepiękna, cenna pamiątka. W języku polskim wyróżniamy kilka rodzajów archaizmów. Dzielą się one na:

  • fleksyjne – o różnej od dzisiejszej odmianie
  • leksykalne – wyrazy, które wyszły z użycia
  • składniowe – o różnym od dzisiejszego zestawieniu wyrazów
  • znaczeniowe – występujące obecnie, ale w odmiennym znaczeniu
  • fonetyczne – słowa, które wymawiane są inaczej niż współcześnie, jednak mają podobne znaczenie
  • słowotwórcze – wyrazy składające się z przyrostków i przedrostków, jakich obecnie nie używamy

Archaizmy a literatura polska ubiegłych stuleci

Wyrazów, które wyszły już z powszechnego użycia najłatwiej jest szukać w literaturze ubiegłych stuleci, szczególnie w twórczości Henryka Sienkiewicza, którego cechą charakterystyczną było stosowanie w swych powieściach tzw. archaizacji języka. Styl pisarski Sienkiewicza zbliżał czytelników do opisywanych przez autora czasów historycznych. To właśnie dzięki archaizmom użytym m.in. w Potopie, odbiorca może tak bardzo utożsamić się z historią rozgrywającą się za panowania króla Jana Kazimierza.

Matura z języka polskiego 2023

Z dziełami pełnymi przestarzałych form językowych zmierzą się tegoroczni maturzyści, którzy będą musieli poradzić sobie z interpretacją m.in. Dziadów, Pana Tadeusza, czy Potopu i Wesela. Egzaminy dojrzałości potrwają od 4 do 23 maja.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *