Historyczna data powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przypada na 1944 rok. Na przestrzeni ponad czterdziestu lat wzniecano liczne protesty i bojkoty. Niezadowolenie Polaków w znacznej mierze wywoływały pogarszająca się sytuacja ekonomiczna oraz nagminnee łamanie praw obywatelskich.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!
Apogeum kryzysu datuje się na powstanie „Solidarności„, kiedy to pracownicy Stoczni Gdańskiej (na czele z Lechem Wałęsą) sprzeciwili się rządom komunistycznym. PRL oficjalnie zakończył się 1989 roku. Wówczas w Dzienniku TVP Joanna Szczepkowska oświadczyła: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.
Zobacz także: Quiz. Queen czy The Beatles? 8 punktów czyni cię ekspertem
Jak żyło się w czasach PRL-u?
Restrykcje przeniknęły nie tylko do gospodarki, ekonomii, ale również na nowo zorganizowały tradycje czy codzienne życie Polaków. Ważnym elementem założeń w czasie PRL-u była idea pracy. Politycy w pełni dali temu wydźwięk w programie edukacyjnym. Już najmłodsi obywatele byli kształceni w ramach nadrzędnej myśli PZRP.
Zobacz także: Quiz. Borysewicz czy Markowski? Wstyd nie zdobyć minimum 9/12!
W okresie PRL-u produkcje takie jak „Miś” Stanisława Barei oraz serial komediowy „Czterdziestolatek” zmyślnie obeszły cenzurę. Reżyserzy zaprezentowali złożony obraz ówczesnych realiów. Nie bali się ironizować i przedstawiać sceny, które zbliżały się niemal do absurdu. Jak widać kultura, edukacja, a nawet zwykła codzienność nie uchroniły się przed wpływem komunizmu. Czy pamiętasz, jak żyło się w czasie PRL-u? Przekonaj się! Odpowiedz na poniższe dziesięć pytań i zdobądź maksimum punktów.
Quiz. Czy pamiętasz PRL?
Quiz. Jak żyło się w Polsce w czasach PRL-u? 10/10 to wyczyn!
Pytanie 1 z 10
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!