Quiz: „Krzyżacy” - test z lektury!
Strona Główna > Quiz: „Krzyżacy” – test z lektury!

Quiz: „Krzyżacy” – test z lektury!

„Krzyżacy” to lektura dla uczniów szkół podstawowych, której popularność mimo upływu lat nie słabnie. Jak dużo pamiętacie z książki Sienkiewicza? Zapraszamy do rozwiązania quizu!

Wiosna to dla niektórych nie tylko zieleń za oknem i okazja do odpoczynku, ale przede wszystkim czas szkolnych egzaminów. Na uczniów szkół podstawowych za dokładnie dwa miesiące czeka test ósmoklasisty, na którym mogą pojawić się m.in. „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Ta napisana ku pokrzepieniu ludzkich serc książka od wielu dekad widnieje w podstawie programowej uczniów, dlatego warto zapoznać się z jej treścią lub przypomnieć sobie czasy szkoły podstawowej i poświęcone jej lekcje. Ile pamiętacie z lektury „Krzyżacy”? Sprawdźcie się!

W jakim wieku na początku książki jest Zbyszko z Bogdańca?

Kim dla Zbyszka był Maćko?

Kogo Danusia przypominała Jurandowi?

Co musiał pić Maćko, aby wyzdrowieć po odniesionych od kuszy ranach?

Która z poniższych postaci to bohater negatywny?

Co Zbyszko obiecał podarować Danusi?

Dlaczego egzekucja Zbyszka została przełożona?

Jaśko Socha był starostą…

Który z Krzyżaków jest współodpowiedzialny za porwanie Danusi?

Czym zajmował się Sanderus?

Egzamin ósmoklasisty 2023 – kiedy?

„Krzyżacy” to lektura, która z dużym prawdopodobieństwem może pojawić się na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Wbrew wcześniejszym ustaleniom Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, rocznik 2022/2023 napisze test kończący naukę w szkole podstawowej z 3 przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego – zamiast planowanych 4. Na egzaminie uczniowie mogą trafić również m.in. na „Zemstę”, „Kamienie na szaniec”, Balladynę czy „Quo Vadis”. Test ósmoklasisty nie ma minimalnego progu zdawalności – aby zostać absolwentem szkoły podstawowej wystarczy jedynie do niego podejść. Tegoroczny egzamin odbędzie się w dniach 23-25 maja. Osoby, które nie wezmą udziału w pierwszym terminie będą mogły przystąpić do testu dodatkowo 12, 13 i 14 czerwca.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *