Quiz. Kultowe hity, które obalały PRL! Za 9/12 bijemy brawo » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Quiz. Kultowe hity, które obalały PRL! Za 9/12 bijemy brawo

Quiz. Kultowe hity, które obalały PRL! Za 9/12 bijemy brawo

Czasy PRL-u owocowały w liczne strajki. Polityczny nacisk odczuwali także muzycy, którzy poddawani byli cenzurze. Mimo trudności wciąż nagrywali utwory, które dodawały Polakom otuchy. Czy pamiętasz te piosenki? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż nasz quiz.

Zniewolenie i brak wolności słowa, które panowały w epoce PRL-u mocno utrudniały życie ludzi. Władza ludowa robiła co w jej mocy, by na każdym kroku inwigilować Polaków. Ulice patrolowało ZOMO, a muzycy wyrażali głośny sprzeciw przeciwko tym praktykom. Czy pamiętacie te antysystemowe utwory z tamtych czasów? Rozwiążcie poniższy quiz, uzupełniając brakujące słowa tekstów.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Zobacz także: Quiz. T.Love czy Oddział Zamknięty? Prawdziwy mistrz zgarnie 10/12

Quiz. Czy znasz te antysystemowe hity z czasów PRL-u?

„Chcemy być sobą” grupy Perfect, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, czy też „Hej, czy nie wiecie” zespołu Kult to jedne z najpopularniejszych protest-songów, obrazujących rzeczywistość epoki PRL-u. Muzyka była wówczas jedną z form odreagowania frustracji, jaką odczuwali obywatele komunistycznej Polski.

Zobacz także: Quiz. Eagles czy Chicago? Tylko ekspert zgarnie 9/10!

Początek dorosłego życia mojej generacji przypadł na okres światowej recesji, która i na Polsce odcisnęła swoje piętno. Byliśmy pokoleniem bez perspektyw, bo życie w tym kraju było właściwie uwarunkowane postawą polityczną. Wszelka kariera wiązała się z przynależnością do partii albo którejś z reżimowych organizacji młodzieżowych. Żeby się do tego podłączyć, nie trzeba było być komunistą tylko totalnym oportunistą (…) Jedynym obszarem umiarkowanej wolności była działalność artystyczna – wspominał po latach w książce Mikołaja Lizuta lider grupy Tilt – Tomasz Lipiński.

Quiz. Kultowe hity, które obalały PRL

Quiz. Kultowe hity, które obalały PRL! Za 9/12 bijemy brawo

Pytanie 1 z 12

Mr Zoob śpiewał w utworze „Mój jest ten kawałek podłogi” – „Meble już połamałem / Nowy … zrobić chcę / Tynk ze ścian już zdrapałem / Zamurować czas drzwi!”

Następne pytanie >

Zobacz także: Quiz. Piękności PRL. Bijemy brawo, jeśli rozpoznasz 7/10

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!