Higiena snu
Zasady higieny snu podpowiadają, co robić i czego nie robić; o co zadbać w sypialni i w godzinach wieczornych, przed zaśnięciem. W pokoju, w którym zasypiamy, powinno być raczej chłodno (ale zalecane przez naukowców 19 stopni C nie jest sztywną wartością i trzeba ją dostosować do swoich preferencji) oraz ciemno. Nie musi być natomiast całkiem cicho, co akurat nie jest trudne dla mieszkańców mniejszych i większych miast, w których takiej ciszy raczej nie zaznamy.
Przygotowanie do snu
Do snu przygotowujemy się nie kwadrans przed nim, ale znacznie wcześniej, w porze wieczornej. Jeśli wkrótce planujemy iść spać, to przechodzimy w tryb szeroko pojętego „wyciszania”, tzn. nie podejmujemy angażujących aktywności, które nas pobudzą; uspokajamy rytm. Wpatrywanie się w ekrany komputerów, telefonów i telewizorów nie pomogą w dobrym śnie, bo zaburza to produkcję melatoniny. Można wziąć kąpiel, ciepłą lub chłodną, można czytać – chociaż naukowcy zalecają, żeby nie robić tego w łóżku, bo łóżko ma się naszemu mózgowi kojarzyć ze snem, a nie z aktywnością.
Przed snem unikamy kofeiny, ale też alkoholu, który zaburza architekturę snu, między innymi dlatego, że organizm musi go w nocy trawić. Objadanie się i opijanie przed snem również nie jest wskazane. Idealna byłaby regularność, czyli wstawanie i chodzenie spać w przynajmniej zbliżonych porach.
Wygoda przede wszystkim
Żeby się dobrze wyspać, musi nam być wygodnie. Materac, na którym śpimy, nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, bo nacisk na niektóre części ciała będzie zbyt duży i potem możemy odczuwać drętwienie i mrowienie – najczęściej skutki źle dobranej miękkości/twardości materaca będą odczuwalne w okolicach barków i miednicy, bo tu nacisk jest największy.
Jak dobrać odpowiedni materac? Oczywiście – trzeba się położyć, ale najlepiej na boku. Ten test pokaże nam, czy w okolicach barków i miednicy nacisk jest odpowiedni.
Dodaj komentarz