Wszystko, czego nie wiedziałeś o zespole Toto » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Wszystko, czego nie wiedziałeś o zespole Toto

Wszystko, czego nie wiedziałeś o zespole Toto

Toto to amerykański rockowy zespół, występujący na scenie już od 50 lat. Poniżej 10 ciekawych faktów z historii tej ikony muzyki.

Pomysł na nazwę

Zespół zaczął nagrywać w 1977 roku. Chwilę przed pierwszymi wizytami w studiu, Jeff Porcaro miał oglądać „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Tam, główna postać, Dorotka miała szczeniaka imieniem Toto. Perkusiście zapadło ono w pamięć i zapisał taką właśnie nazwę na taśmach demo. Później zespół tylko utwierdził się, co do słuszności wyboru, po tym, jak gitarzysta David Hungate powiedział, że w łacinie „toto” oznacza „wszechogarniający”.

Andrzej Zbraniecki / East News

„Africa” w Afryce

Gdybyście kiedyś wybrali się na pustynię Namib, jest szansa, że pośród bezkresnych pustkowi, usłyszycie znajomą melodię. W 2019 roku artysta Max Siedentopf stworzył instalację, która wykorzystuje energię słoneczną do odtwarzania muzyki w zapętleniu. Tym odtwarzanym nieustannie dźwiękiem jest hit Toto „Africa”. Twórca przyznaje, że „Chciał oddać piosence ostateczny hołd i fizycznie pokazać Afrykę w Afryce”.

Soundtrack do Diuny

Toto skomponował muzykę tylko do jednego filmu – do klasyki science fiction, „Diuny”. W filmie z 1984 roku wszystkie utwory (z wyjątkiem jednej piosenki autorstwa Briana Eno) zostały napisane i wykonane przez członków amerykańskiego zespołu. Były to takie kawałki, jak „The Sleeper Has Awakened!”, „Paul Takes the Water of Life” czy „Robot Fight”.

Współpraca z Michaelem Jacksonem

Album „Thriller” Michaela Jacksona to jedna z najlepiej sprzedających się płyt artysty. Niewiele jednak mówi się o zaangażowaniu Toto w powstawanie krążka. A członkowie zespołu mieli znaczący wpływ na ostateczne brzmienie całości. Pracowali prawie nad każdym utworem, zajmując się częścią instrumentalną, a Steve Porcaro napisał wraz z Jacksonem „Human Nature”. Ponadto Jeff Porcaro i Steve Lukather grali na gitarze i perkusji w słynnym „Beat It” i „The Girl Is Mine”.

Patrick Swayze i Cynthia Rhodes w teledysku Toto

To para znana przede wszystkim w występie w „Dirty Dancing”. Jednak zanim wystąpili w tym kultowym filmie pojawili się w teledysku do piosenki „Rosanna”. Większą rolę dostała Cynthi, która gra tytułową postać, tańczącą po ulicach w czerwonej sukience. Patrick Swayze jest mniej widoczny, był tancerzem rezerwowym.

Rodzinny konflikt

W zespole grało trzech braci – Steve, Jeff i Mike Porcaro. Dwaj pierwsi byli w grupie od początku, trzeci dołączył w 1982 roku. Po latach rodzeństwo przyznało, że często dochodziło między nimi do starć. Najwięcej konfliktów było pomiędzy Stevem i Jeffem. W jednym z wywiadów Steve przyznał, że na początku „Jeff i ja skakaliśmy sobie do gardeł” a on sam „często czuł się niedoceniany”. Później, w 2013 roku klawiszowiec Porcaro podsumował relację ze starszym Jeffem – „był jak większość starszych braci”.

Photoshot/REPORTER/EAST NEWS fot. Photoshot/REPORTER

Przed wizytą w Afryce

Pomimo tego, że „Africa” jest najbardziej rozpoznawalnym przebojem Toto, piosenka została stworzona w oparciu o fantazję. David Paich przyznał, że „romantyzował historię” przeczytaną w National Geographic i nigdy tak naprawdę nie był na tym kontynencie. Pewnie właśnie dlatego, piosenka jest niekiedy krytykowana za swoją nieprawdziwą treść. Przykładem takiej sprzeczności z rzeczywistością może być wers „To jasne jak to, że Kilimandżaro wznosi się niczym Olimp ponad Serengeti”. Tak naprawdę odległośc między Kilimandżaro a Parkiem Narodowym Serengeti wynosi 488 km.

KRZYSZTOF GLOWACKI/REPORTER/EAST NEWS

Album na pokrycie kosztów sądowych

W 2008 roku Toto odkrył niezapłacone tantiemy i pozwał swoją wytwórnię płytową. Sony odpowiedziało, że to zespół jest im winien nadpłacone tantiemy. I tak rozpoczęła się kosztowna batalia sądowa. W końcu sąd orzekł na korzyść wytwórni. Toto musiał zgromadzić pieniądze na opłacenie kosztów prawnych. By tego dokonać jak najszybciej wydał album „Toto XIV”.

Photoshot/REPORTER/EAST NEWS fot. Face to Face/REPORTER

The Ramones i Toto

Była to trasa 1978 roku. The Ramones dołączyło do Toto i dzieliło z nimi scenę, stanowili support. Jak opisywali później widzowie było to dziwaczne i niespójne połączenie, miejszające w głowach. Po prostu ich muzyka nie pasowała do siebie.

insight media/REPORTER/east news fot. InSight Media/REPORTER

Dla brata i przyjaciela

W 2007 roku u Mike’a Porcaro zdiagnozowana ALS, stwardnienie zanikowe boczne. By wesprzeć członka zespołu w walce z chorobą, Toto przegrupowało się po jego odejściu i ruszyło w trasę po Europie. Koncerty miały zebrać fundusze dla Mike’a a także zwiększyć świadomość społeczeństwa o tej chorobie. Niestety, artysta zmarł w 2015 roku.

ASSOCIATED PRESS/East News