Zarówno stan epidemii COVID-19, jak i zagrożenia epidemicznego, wiązał się z wieloma ograniczeniami oraz zastosowaniem szeregu szczególnych rozwiązań w aktach prawnych.
Zobacz także: Była 8:15. Dźwięk syren rozległ się przed szpitalem. „W ostatniej chwili”
Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia od 12 maja 2022 r. w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Po wniosku Głównego Inspektoratu Sanitarnego wprowadzono kolejne rozporządzenie, zgodnie z którym odwołano ten stan 1 lipca 2023 r.
Badania okresowe 2023. Co się zmienia?
Ostatnie decyzje są równoznaczne ze zniesieniem wcześniej wspomnianych szczególnych rozwiązań. Przywrócono tym samym tymczasowo zmienione przepisy – także te dotyczące medycyny pracy, regulowane przez Kodeks pracy.
Zobacz także: Zaczęło się! Tłumy w Biedronkach. Nowe promocje to hit
Pracodawcy znów mają więc obowiązek kierować podwładnych na badania wstępne (u pracowników zaczynających pracę w nowej firmie/na nowym stanowisku, gdzie występują szkodliwe dla zdrowia czynniki), okresowe i kontrolne (jeżeli ci z powodu choroby byli niezdolni do pracy ponad 30 dni). Pracownicy zaś są zobowiązani te badania lekarskie na podstawie wystawionego skierowania wykonać, by otrzymać orzeczenie.
Kiedy trzeba przeprowadzić badania okresowe?
Jak wyglądają dokładne terminy? Jeśli ważność orzeczenia lekarskiego pracownika upłynęła już po wybuchu pandemii, wówczas automatycznie przedłużano ją. Teraz takie orzeczenie jest ważne do 180 dni od czasu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego, a więc od 1 lipca.
Tak samo jest w przypadku orzeczeń wydanych po badaniach wstępnych lub kontrolnych, które wykonał po 7 marca 2020 r. lekarz inny niż lekarz medycyny pracy.
Według § 4 art. 229 Kodeksu pracy, jeśli pracownik nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego jego zdolność do wykonywania zawodu na konkretnym stanowisku, nie może być dopuszczony przez pracodawcę do pracy.
Oznacza to, że po 1 lipca 2023 r. firma zatrudniająca musi zadbać o wykonanie przez pracowników badań w ciągu 180 dni. Zapowiadają się więc długie kolejki w przychodniach.
Zobacz także: Od razu chwycił za aparat. Co za spotkanie! Tylko spójrzcie
Jak wykonać badania okresowe?
Jak już wspomnieliśmy, pracodawca musi każdorazowo wydać skierowanie na wstępne, okresowe bądź kontrolne badanie lekarskie podwładnego. Musi też za nie zapłacić, podobnie jak za jego profilaktyczną opiekę zdrowotną, która jest konieczna w przypadku warunków pracy na niektórych stanowiskach.
Pracownik ma obowiązek wykonać badanie w terminie mieszczącym się w przedziale czasowym podanym przez pracodawcę. Najlepiej, by udał się do lekarza w godzinach pracy, co jest traktowane na równi z wykonywaniem obowiązków. Nie musi więc nic odrabiać. Przysługuje mu także za ten czas normalne wynagrodzenie.