Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Zmiany w roku szkolnym 2022/2023

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023

W nowym roku szkolnym w programie znajdzie się nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość. Będą też zmiany w Edukacji dla bezpieczeństwa, a maturzystów czeka nowa matura.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana do szkół stopniowo. W roku szkolnym 2022/23 ten przedmiot pojawi się w planie lekcji klas I szkół ponadpodstawowych w wymiarze 2 godzin tygodniowo. W kolejnym roku szkolnym HiT będą mieli także uczniowie klas II. Zakres programowy Historii i teraźniejszości obejmuje czasy od 1945 roku do czasów współczesnych. Mimo zamieszania z podręcznikiem do HiT-u, nie ma się czym martwić; jest wiele źródeł, z których nauczyciele mogą korzystać, ucząc historii najnowszej, zapewnia Kamil Paździor, nauczyciel i egzaminator, ekspert Fundacji Szkoła z Klasą.

            Zmiany dotyczą też przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Zostanie on wzbogacony o kształtowanie postaw obronnych – w tym budowę broni i postawy strzeleckie oraz podstawy orientowania się w terenie, używanie map i cyberbezpieczeństwo. Najgłośniej komentowany element, czyli szkolenie strzeleckie, w pełnym wymiarze i w praktyce wejdzie do programu dopiero w kolejnym roku szkolnym, 2023/24, ponieważ w tym – nie wszystkie szkoły, strzelnice i powiaty są na to gotowe. Zajęcia strzeleckie w tym roku szkolnym będą realizowane w szkołach, które mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej, strzelnic wirtualnych albo laserowych. W tych, które tego dostępu nie mają, zajęcia ze strzelania ruszą dopiero za rok, i prawdopodobnie tak będzie w większości szkół w Polsce.

            Ale zanim zacznie się nowy rok szkolny z nowymi zmianami, uczniów czekają egzaminy. W tym roku rewolucyjne zmiany przede wszystkim dotyczą maturzystów. Matura z języka polskiego będzie trudniejsza i wróci matura ustna, po pandemicznej przerwie. Maturzyści w części pisemnej dostaną dwa arkusze – jeden będzie dotyczył gramatyki i teorii języka, drugi sprawdzi wiedzę historycznoliteracką; będą musieli napisać też dłuższe wypracowanie i odnieść się w nim do dwóch dwóch kontekstów i dwóch lektur, a jedna z nich powinna należeć do kanonu tych obowiązkowych.

            Największą zmianą na maturze będzie jednak to, od czego uczniowie się odzwyczaili, czyli ustna część z języka polskiego. Na przygotowanie się do niej będzie kwadrans. Monolog maturzysty ma trwać 10 minut, w tym czasie trzeba będzie odpowiedzieć na dwa pytania, jedno z nich będzie należało do puli jawnej. A w odpowiedziach maturzysta będzie musiał wykazać się znajomością lektur i odwoływać do kontekstów literackich. Zagadnienia do matury zostały już opublikowane przez CKE, można się już z nimi zapoznać.

            Kalendarz w tym roku szkolnym będzie bogaty w wydłużone weekendy. Pierwszy już w listopadzie, 1 listopada wypada we wtorek. Kolejne wolne w piątek 11.11, a potem świąteczna przerwa od 23 grudnia do 1 stycznia. Trzech Króli przypadnie w piątek, a dwa tygodnie później ferie zaczną uczniowie z pierwszych województw; od 16 do 29 stycznia lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie; 23 stycznia–5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie, 30 stycznia–12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i jako ostatni, od 13–26 lutego dwa tygodnie wolnego będą mieli uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

            Następna przerwa w nauce, na Wielkanoc, od 6 do 11 kwietnia, potem majówka, która zacznie się w poniedziałek, a skończy w środę; następnie w maju egzaminy, Boże Ciało 8 czerwca, a 24 zaczną się wakacje.

Zobacz więcej >