Strona Główna > 10 największych przebojów ABBY

10 największych przebojów ABBY

Po 40 latach przerwy ABBA powraca z nowym albumem „Voyage”, którego premierę zaplanowano na 5 listopada 2021 roku. Z tej okazji przypominamy Wam największe przeboje grupy, które mimo upływu lat wciąż są uwielbiane przez miliony fanów na całym świecie.

Po 40 latach przerwy ABBA powraca z nowym albumem „Voyage”, którego premierę zaplanowano na 5 listopada 2021 roku. Z tej okazji przypominamy Wam największe przeboje grupy, które mimo upływu lat wciąż są uwielbiane przez miliony fanów na całym świecie.

„Knowing Me, Knowing You”

Singiel pochodzi z czwartego albumu grupy, „Arrival„, wydanego w 1976 roku. Utwór stał się jednym z najpopularniejszych z dorobku zespołu, zajmując pierwsze miejsce na liście przebojów w RFN, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku i RPA.

„Super Trouper”

Super Trouper” to tytułowy singiel z siódmego albumu grupy, wydanego w 1980 roku. Oryginalnie piosenka miała się nazywać „Blinka Lilla Stjärna” (szwedzka nazwa popularnej melodii dziecięcej „Twinkle Little Star”). Tytuł „Super Trouper” pochodzi od nazwy reflektorów, używanych do oświetlania sceny. Największą popularność piosenka zdobyła w Wielkiej Brytanii, gdzie jako dziewiąty utwór grupy zajęła 1. miejsce na liście przebojów.

„Money, Money, Money”

Utwór pochodzi z albumu „Arrivals” z 1976 roku. Oryginalnie miał się nazywać „Gipsy Girl”. Teledysk do piosenki inspirowany był filmem „Kabaret” z 1972 roku. Zdaniem reżysera tego, jak i wielu innych klipów grupy, Lasse Hallströma, jest to najlepszy teledysk Abby, przy jakim miał okazję pracować.

„Fernando”

Piosenka została napisana przez Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa dla Anni-Frid Lyngstad i została wydana na jej solowym albumie „Frida ensam” w 1975 roku. Niecały rok później utwór został nagrany ponownie, tym razem przez cały zespół i znalazł się na składance „Greatest Hits„. Oryginalnie miał się nazywać „Tango”, jednak tytuł zmieniono w ostatniej chwili. Inspiracją dla nazwy „Fernando” stał się barman o tym imieniu, pracujący w klubie w Sztokholmie, w którym często przesiadywał zespół.

„Take A Chance On Me”

Piosenka pochodzi z piątego albumu grupy, „ABBA: The Album„, wydanego w 1978 roku. Pomysł na stworzenie utworu zaczął się od rytmu, który Björn Ulvaeus nucił podczas biegania, aby utrzymać tempo. Głoski, które powtarzał, z powodu podobieństwa w brzmieniu zmieniły się w „take a chance”, co stało się punktem wyjścia do napisania całego tekstu. Utwór osiągnął nr 1 na liście przebojów w Wielkiej Brytanii, a także zajął trzecie miejsce w notowaniach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech.

„The Winner Takes It All”

Utwór został nagrany na album „Super Trouper” w 1980 roku. Ulvaeus i Andersson napisali go wspólnie, latem 1979 roku, podczas pobytu na wyspie Viggsö. Po stworzeniu demo, Björn zabrał nagranie do domu, gdzie upił się whisky i napisał tekst w godzinę. Autor wielokrotnie zaprzeczał, aby „The Winner Takes It All” opowiadało o jego rozwodzie z Agnethą Fältskog, twierdząc, że tematem utworu jest fikcyjne rozstanie, choć zakończenie ich małżeństwa było inspiracją do jego stworzenia.

„Chiquitita”

To pierwszy utwór z albumu „Voulez-Vous„, wydanego w 1979 roku. Piosenka była wielokrotnie zmieniana i ulepszana. Jej ostateczna wersja była zainspirowana peruwiańskim utworem „El Condor Pasa„, nagranym w angielskiej wersji, pod tytułem „If I Could„, w 1970 roku przez duet Simon & Garfunkel. „Chiquitita” została wykonana przez Abbę podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego przez UNICEF w 1979 roku. W 2014 członkowie zespołu wyrazili zgodę, aby 100% dochodów z tego utworu trafiało na konto organizacji.

„Mamma Mia”

Piosenka pochodzi z albumu „ABBA„, wydanego w 1975 roku. Początkowo zespół zaproponował ją brytyjskiej grupie Brotherhood Of Man, która jednak jej nie przyjęła. Charkterystyczna melodia na początku utworu została zagrana na marimbie – instrument został wykorzystany w ostatniej chwili, po tym gdy Benny Andersson znalazł go w studiu i uznał, że jego brzmienie, przypominające szybkie tykanie zegara, będzie idealnie pasowało do tej piosenki.

„Gimme! Gimme! Gimme! (A Man A After Midnight)”

Singiel został nagrany w 1979 roku w ramach promocji trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych i Europie, a później wydany na składance „Greatest Hits Vol.2„. Utworem promującym trasę oryginalnie miała zostać piosenka „Rubber Ball Men„, jednak ostatecznie zostało nagrane wyłącznie jej demo – grupa uznała, że „Gimme! Gimme! Gimme!” sprawdzi się znacznie lepiej, ze względu na styl disco. Piosenka znalazła się w pierwszej piątce na listach przebojów w ponad 10 krajach, a także stała się najlepiej notowanym utworem Abby w Japonii, zajmując 17. miejsce.

„Dancing Queen”

Piosenka pochodzi z albumu „Arrival„, wydanego w 1976 roku. Przy jej tworzeniu Andersson i Ulvaeus czerpali inspirację między innymi z przeboju „Rock Your BabyGeorga McCrae’a i albumu „Dr. John’s Gumbo„. Anni-Frid Lyngstad miała się rozpłakać po usłyszeniu wersji instrumentalnej. Agnetha Fältskog z kolei przyznała, że „Dancing Queen” było jednym utworem, co do którego grupa była pewna, że stanie się światowym hitem. Piosenka podbiła listy przebojów w ponad dziesięciu krajach na całym świecie. Jest to najpopularniejszy utwór Abby w Wielkiej Brytanii, gdzie jako jedyny z dorobku zespołu przekroczył barierę miliona sprzedanych kopii.