Strona Główna > Bono szczerze jak nigdy dotąd. Autobiografia „Surrender” wokalisty U2

Bono szczerze jak nigdy dotąd. Autobiografia „Surrender” wokalisty U2

W listopadzie 2022 na całym świecie ukaże się autobiografia Bono – legendarnego wokalisty i lidera irlandzkiego zespołu rockowego U2, muzyka i aktywisty.

W książce „Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść” Bono po raz pierwszy opowiada własnymi słowami o swoim niezwykłym życiu i ludziach, z którymi je dzielił. Wspomina, jak wkrótce po stracie matki poznał swoją przyszłą żonę oraz członków kapeli. Zabiera nas w niezwykłą podróż, która uczyniła z U2 jeden z najbardziej wpływowych zespołów rockowych świata. Bono opowiada też o dwudziestu latach działalności na rzecz walki z AIDS i ubóstwem. Z poczuciem humoru i głęboką autorefleksją rozlicza się z życiem, wiarą, rodziną i przyjaciółmi, którzy wspierali go, rywalizowali z nim i kształtowali. Podtytuł książki nawiązuje do 40 rozdziałów książki – każdy z nich nosi tytuł jednej z piosenek U2 i ilustruje go rysunek wykonany przez Bono

Tak o procesie twórczym nad książką opowiada wokalista zespołu U2:

Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się z detalami nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach. Ludzi, miejsca i możliwości, które dało mi życie. Kapitulacja jest dla mnie słowem ciężkim od znaczeń. Kiedy dorastałem w Irlandii w latach siedemdziesiątych z pięściami gotowymi do walki (w sensie muzycznym), idea “poddania się” nie była dla mnie czymś naturalnym. Jednak wróciłem do niej, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Nakaz kapitulacji wymaga skrajnej pokory. Zmagam się z nim do dziś. W zespole, w moim małżeństwie, w mojej wierze, w mojej działalności społecznej. Surrender to opowieść o braku postępu pewnego pielgrzyma … z niezłą dawką zabawy po drodze.

Autobiografia Bono „Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść” ukaże się w Polsce 23 listopada nakładem Wydawnictwa Agora. Jej tłumaczem jest Paweł Lipszyc. Oprócz wydania papierowego w twardej i miękkiej oprawie, planowany jest ebook i audiobook.


Bono, lider i wokalista U2, urodził się w Dublinie jako Paul David Hewson. Edge’a, Larry’ego Mullena i Adama Claytona poznał w szkole, a w 1978 roku założyli U2.  W 1980 roku wytwórnia Island Records wypuściła pierwszy album zespołu zatytułowany Boy. Od tamtej pory U2 wydał 14 albumów studyjnych, które sprzedano na świecie w nakładzie 157 milionów egzemplarzy. Pismo muzyczne Rolling Stone nazwało koncerty U2 „show, z którym nic nie może się równać”. Trasa koncertowa 360º (2009-2011) ustanowiła, niepobity dotąd rekord pod względem dochodów brutto. U2 otrzymało liczne nagrody, w tym 22 Grammy, nominację do Academy Award, Amnesty International Ambassador of Conscience Award oraz nagrodę BRIT za „Wybitny wkład w muzykę brytyjską”. Po raz pierwszy wyróżniono w ten sposób nie-brytyjski zespół.  W 2005 roku U2 wprowadzono do Rock n’Roll Hall of Fame.