Fikcyjne postacie, które były wzorowane na prawdziwych osobach » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Fikcyjne postacie, które były wzorowane na prawdziwych osobach

Fikcyjne postacie, które były wzorowane na prawdziwych osobach

Nawet najbardziej kreatywni scenarzyści muszą czasami skorzystać ze ściągi, jaką jest otaczająca nas rzeczywistość. Zobaczcie, które fikcyjne postacie zostały stworzone na wzór prawdziwych ludzi!

Urszula z „Małej Syrenki”

Inspiracją do stworzenia demonicznej i podstępnej Urszuli, przynajmniej w kwestii wyglądu, stał się Harris Glenn Milstead, amerykański aktor i piosenkarz, występujący jako drag queen pod pseudonimem „Divine”. Z początku filmowa antagonistka miała być wzorowana na Joan Collins, jednak twórcy animacji uznali, że Urszula stworzona na podobieństwo drag queen sprawdzi się znacznie lepiej. 

Aladyn

Postać Aladyna, tytułowego bohatera animacji Disneya z 1992 roku, wzorowana był na Tomie Cruisie. Jeden z animatorów pracujących przy produkcji, Glen Keane, przyznał, że początkowo Aladyn miał przypominać z wyglądu Michaela J. Foxa.Jeffrey Katzenberg, ówczesny przewodniczący Walt Disney Studios uznał jednak, że zarówno wygląd i charakter postaci powinien być wzorowany na Peterze Mitchellu, głównym bohaterze filmu „Top Gun„, w którego wcielił się Cruise.

Panna Piggy z „Muppet Show”

Tworząc postać Panny Piggy w 1974 roku, Bonnie Erickson postanowiła upodobnić ją do amerykańskiej piosenkarki jazzowej Peggy Lee, znanej przede wszystkim z przeboju „Fever„. Jak sama wspomina, artystka miała dla niej szczególne znaczenie – „Moja matka mieszkała w Dakocie Północnej, gdzie Peggy Lee śpiewała w lokalnym radiu, zanim jeszcze stała się sławna. Kiedy stworzyłam Pannę Piggy, nazywałam ją Panną Piggy Lee, trochę dla żartu, a trochę jako hołd dla Peggy. Peggy Lee była bardzo niezależną kobietą, Piggy jest taka sama. Gdy zaczęła zdobywać coraz większą sławę, nikt nie chciał zdenerwować Peggy Lee i imię Muppeta zostało skrócone do Panny Piggy”.

Indiana Jones

Inspiracją dla Georga Lucasa przy tworzeniu postaci nieustraszonego archeologa, Indiany Jonesa, stał się Hiram Bingham III, profesor Uniwersytetu Yale’a. Naukowiec zasłynął w 1911 roku za sprawą odkrycia najlepiej zachowanego miasta Inków, Machu Picchu. Ukłonem w stronę Hirama jest scena otwierająca filmPoszukiwacze zaginionej Arki„, która rozgrywa się w okolicach ruin miasta.

Roxie Hart i Velma Kelly z musicalu „Chicago”

Musical „Chicago” został oparty na sztuce z 1926, inspirowanej prawdziwymi zdarzeniami. Jej autorką była Maurine Dallas Watkins, ówczesna redaktorka dziennika „Chicago Tribune„. Maurine wykorzystała w niej prawdziwą historię dwóch kobiet oskarżonych o morderstwo, które stały się dla niej inspiracją do stworzenia postaci Roxie i Velmy – Beulah Annan, młodej mężatki, która zabiła swojego kochanka, broniąc się przed gwałtem oraz Belvy „Belle” Brown, znanej także jako pani Gaertner, artystki kabaretowej, która zabiła swojego męża. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *