"IO”: Film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „IO”: Film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!

„IO”: Film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!

Poznaliśmy polskiego kandydata, który powalczy o nominację do Oscarów. Najważniejszy polski film tego roku w kinach od 30 września 2022 roku.

Radosław Śmigulski, dyrektor Polski Instytut Sztuki Filmowej, ogłosił, że decyzją komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej oficjalnym polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Amerykańska premiera „IO” odbędzie się na prestiżowym Festiwalu w Toronto już 13 września.

Zobacz zwiastun:

„IO” ma również szansę na Europejską Nagrodę Filmową, a we wrześniu powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film zostanie pokazany przedpremierowo od 9 do 18 września w ramach przeglądu Konfrontacje Filmowe, a do regularnej dystrybucji kinowej trafi 30 września.

O filmie „IO”

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *