Jesteś przedsiębiorcą? Musisz to wiedzieć! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Jesteś przedsiębiorcą? Musisz to wiedzieć!

Jesteś przedsiębiorcą? Musisz to wiedzieć!

Ponad 80 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że problem płatności regulowanych z opóźnieniem jest wciąż aktualny. Natomiast przeszło połowa firm ma należności przeterminowane minimum 30 dni – wynika z raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor. To aktualnie jednp z głównych utrudnień w prowadzeniu mikro, małych i średnich firm. Jak sobie z tym radzić? Eksperci BIG InfoMonitora mają kilka podpowiedzi.

,

Weryfikujmy klientów i kontrahentów. Przed rozpoczęciem współpracy blisko 75 proc. mikro, małych i średnich firm sprawdza swoich biznesowych partnerów. Obejmuje to m.in. sprawdzenie KRS albo wyszukiwanie informacji w internecie, głównie opinii pochodzących od innych przedsiębiorców. Warto też zamówić raport z Biura Informacji Gospodarczej, dzięki któremu biznesmen posiadający z BIG umowę otrzyma informacje o aktualnej kondycji potencjalnego kontrahenta lub klienta biznesowego.

Można po taką podpowiedź sięgać także wobec firm, z którymi już współpracujemy, by upewnić się, że ich płynność finansowa jest stabilna i nic potencjalnie nie zagraża naszym rozliczeniom. A gdyby takie uzasadnione wątpliwości się pojawiły, jest kilka możliwości dalszych ruchów. Jedną z nich jest przejście na tzw. przedpłatę za towar lub usługę. Można też pozostać przy odroczonej płatności, ale na konkretnych warunkach, ewentualnie termin płatności skrócić.

Nie zwlekaj! Nie bądź bierny!

Spora część przedsiębiorców w obliczu opóźnień w płatnościach nie robi nic. Po prostu czeka. Jak pokazują dane BIG InfoMonitor, nierzetelne firmy – szukające oszczędności lub borykające się z zatorami płatniczymi – w pierwszej kolejności biorą pod uwagę nieuregulowanie wystawionej faktury bądź rachunku. Nie tną kosztów działalności, wyjazdów służbowych, czy wydatków transportowych. Na ostatnim miejscu wśród rozwiązań jest nawet rezygnacja z wyjazdów wakacyjnych takich zadłużonych przedsiębiorców. Jeśli muszą coś zrobić, zaczną od odłożenia w czasie zapłaty innym. I nie mówimy tu o bankach czy leasingu, bo tego pilnują pilnują niż długu wobec kontrahenta. Dlatego dbaj o swój interes i działaj!

Warto zacząć od rozmowy, ale nie wolno na niej poprzestać. Jak podpowiadają eksperci BIG InfoMonitor, nawet jeśli przedsiębiorca obiecuje nam spłatę należności, warto wysłać wezwanie do zapłaty z informacją, że jeśli w konkretnym terminie należność nie zostanie uregulowana, zostanie on wpisany do odpowiedniego rejestru dłużników. To potrafi skutecznie zmotywować. Wierzyciel może się bowiem dalej z dłużnikiem dogadywać, ale dokument już istnieje i pozwala na podjęcie kolejnych kroków. Bo przecież, mimo trwających rozmów, dłużnik może mieć coraz więcej problemów, a jego ustne czy pisemne deklaracje mogą się okazać tylko pustymi słowami.

Co daje wpis do rejestru dłużników?

Figurujący w nim przedsiębiorca nie dostanie dalszego finansowania, nie dostanie kredytu w banku, nie dostanie leasingu, a nawet zakup czegokolwiek w sklepie na raty będzie utrudniony. W takiej sytuacji może się czuć tym bardziej zmotywowany, by z tej listy zostać wykreślonym. Rośnie szansa, że zwiększy wysiłki, by jak najszybciej zapłacić należności wierzycielowi, który do rejestru go zgłosił.

Z takim wpisem nie warto też przesadnie zwlekać. Bo jeśli nierzetelny kontrahent ma więcej wierzycieli niż tylko my, a któryś nas uprzedzi, to prawdopodobnie prędzej od nas doczeka się swoich pieniędzy. Naturalną reakcją będzie spłacenie tego, kto w rejestrze dłużników robi problem. Po uregulowaniu należności przedsiębiorca zostaje wykreślony z listy dłużników, znika po tym ślad i nadal może prowadzić swój biznes. Z czystą kartą. Jest też opcja zawieszenia. Jeśli wierzyciel dogada się z dłużnikiem, może na określony czas zawiesić niepunktualnego płatnika w rejestrze. Nie będzie on w nim wtedy widoczny dla innych, ale w jego archiwach pozostanie. Wówczas, jeśli sprawca zamieszania nadal nie wywiązuje się z uzgodnień wobec wierzyciela, ten może go „odwiesić”.

BIG InfoMonitor dba o to, by w rejestrze dłużników nie dochodziło do samowoli. Stąd weryfikacja zasadności składanych wniosków i wpisów, aby nie dochodziło do sytuacji, w których ktoś próbuje zaszkodzić konkurencji albo nielubianemu sąsiadowi.

Zobacz więcej >