Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele”
Strona Główna > Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele” 

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele” 

„Przyjaciele” należą do najbardziej lubianych amerykańskich sitcomów wszech czasów. Nic więc dziwnego, iż aktorzy wcielający się w tytułową grupkę znajomych stali się postaciami kultowymi. Co dziś robią i jak wyglądają gwiazdy „Przyjaciół”?

Najlepszy amerykański sitcom – tak przez rzeszę odbiorców został zapamiętany słynny serial z 1994 roku pt. „Przyjaciele”. W pilocie produkcji zobaczyliśmy młodych, w większości nieznanych jeszcze aktorów, którzy od pierwszych minut hipnotyzowali widownię. Ich fenomen ogarnął cały świat, a Ross, Monica, Rachel, Chandler, Phoebe i Joey stali się najwierniejszymi ekranowymi przyjaciółmi milionów fanów. Niektórym członkom obsady udział w „Friendsach” dał przepustkę do międzynarodowej kariery, inni zaś po pamiętnym występie w sitcomie nagle ucichli, dożywotnio pieczętując aktorskie CV jako jeden czy jedna z „Przyjaciół”. Co robią i jak wyglądają obecnie gwiazdy tego kultowego amerykańskiego show? Zobaczcie sami!

Jennifer Aniston

Serialowa Rachel Green po udziale w produkcji swojego życia bynajmniej nie zwolniła aktorskiego tempa, a stała się prawdziwą gwiazdą amerykańskiego kina komediowego. W „Przyjaciołach” pojawiła się jako 25-latka, jednak aktorstwo towarzyszyło jej już od wczesnego dzieciństwa. Aniston jest córką aktorskiej pary, Nancy Dow i Johna Anistona, a więc edukacja w jednym z najbardziej cenionych nowojorskich liceów artystycznych była dla niej niemal oczywistością. Po przeprowadzce do Hollywood drzwi do kariery stały przed nią otworem – pracę zaczynała w podrzędnych telewizyjnych serialach, jednak to niepozorny sitcom „Friends” (oryginalnie „Friends Like Us”) sprawił, że pokochały ją miliony widzów, a niemal każda Amerykanka chciała nosić fryzurę „na Rachel”. Po 2004 roku, czyli momencie końca emisji „Przyjaciół”, Aniston wystąpiła w wielu popularnych komediach, takich jak „Millerowie”, „Sztuka zrywania” czy „Dorwać byłą”. Uznanie przyniosła jej także rola dziennikarki Alex Levy w obsypanym nagrodami serialu „The Morning Show”. Jej najnowsza produkcja to „Zabójcze wesele”, które na Netfliksie debiutuje 1 marca.

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele”
Jennifer Aniston / fot. Youtube (@Allure, @Women of History)

Courteney Cox

Courteney Cox jako jedyna z obsady była znana szerszemu gronu odbiorców jeszcze przed angażem w „Przyjaciołach”. Jej ekranowym debiutem był film „Ace Ventura: Psi detektyw”, gdzie zagrała u boku Jima Carreya, dostawała również role w kilku znanych amerykańskich serialach. Jednak to postać pedantycznej, nieco irytującej, ale przy tym niezwykle uroczej Moniki sprawiła, że pokochał ją świat. W ostatnim roku produkcji, kiedy jej bohaterka wraz z Chandlerem starają się zostać rodzicami, Cox również przygotowywała się do tej roli – matką chrzestną jej córki, Coco Arquette została koleżanka z planu, Jennifer Aniston.

Po krótkiej przerwie spowodowanej macierzyństwem Cox wróciła do grania – można było zobaczyć ją m.in. w kolejnych filmach z serii „Krzyk”. Jej kariera nie posunęła się jednak dalej niż kilka mało rozpoznawalnych produkcji, które nie przyniosły jej większego rozgłosu. Aktorka rozwija się jednak muzycznie – na jej instagramie często lądują filmy, na których wraz z narzeczonym Johnnym McDaidem, córką, a kilka razy nawet Edem Sheeranem i Eltonem Johnem wspólnie śpiewa i gra na instrumentach. Ciekawskich odsyłamy więc do jej mediów społecznościowych – śledzi ją tam dziś ponad 12 milionów użytkowników!

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele”
Courteney Cox / fot. Youtube (@The List, @MsMojo)

Lisa Kudrow

Przed wystartowaniem w „Friendsach” Lisa Kudrow próbowała już swoich sił w aktorstwie komediowym – po castingu do programu „Saturday Night Live” na jej miejscu zatrudniono jednak inną aktorkę, to samo stało się po jej wstępnym angażu do popularnego serialu „Frasier”, który w przyszłości dostał aż 11 sezonów. Wychodzi jednak na to, iż żadna ze wspomnianych ról nie była Kudrow pisana – aż do pamiętnej Phoebe Buffay, czy też Ursuli Buffay, czy może Reginy Phalange. Za te wszystkie wcielenia absolutnie ją uwielbiamy i sama aktorka nie boi się być dzisiaj utożsamiana głównie z nimi. Za swój występ w „Friendsach” dostała w końcu najwyższe serialowe wyróżnienie, czyli nagrodę Emmy.

Po 2004 roku wystąpiła w kilku sporych produkcjach komediowych, ale nie tylko, m.in. „The Comeback”, „Dziewczyna z pociągu” czy „Booksmart”. Aktorka udziela się również w aktorstwie dubbingowym – użyczyła głosu postaci Wandy w serialu Netfliksa „BoJack Horseman” czy Mamie w filmie animowanym „Dzieciak rządzi”. Lisa doczekała się jednego syna, mieszka obecnie w Beverly Hills.

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele” 
Lisa Kudrow / fot. Youtube (@Rumour Juice, Warner Bros. TV)

Matthew Perry

Matthew Perry był swego czasu najbardziej tajemniczym członkiem obsady „Przyjaciół”. Nie pojawiał się na większości eventów związanych z serialem, z sezonu na sezon albo drastycznie chudł, albo nagle nabierał coraz więcej ciała. Wszystko przez jego wieloletni problem z narkotykami i alkoholem – aktor uzależnił się już jako nastolatek. Swoje przeżycia opisał w bestsellerowej książce „Przyjaciele, kochankowie i ta wielka straszna rzecz”. Wskutek kilku wielomiesięcznych odwyków, ponownego wracania do nałogu oraz niemal otarcia się o śmierć, wraz z końcem emisji „Przyjaciół” kariera Perry’ego stanęła w miejscu. To przykład artysty, którego nagła popularność i hermetyczny świat Hollywood doprowadziły do osobistego upadku. Aktor przyznaje jednak, iż od pewnego czasu pozostaje w trzeźwości, stąd m.in. psychiczne siły na wydanie i promocję swojej książki, którą w Polsce opublikowało wydawnictwo WAB.

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele”
Matthew Perry / fot. Youtube (@GQ, @All about everything)

David Schwimmer

Ross z „Przyjaciół” to z pewnością największa rola, jaką Davidowi Schwimmerowi kiedykolwiek przyszło zagrać. Kiedy zatrudniono go w serialu miał 28 lat i kilka pomniejszych telewizyjnych produkcji za sobą. Już w czasie emisji „Friendsów” udało mu się zagrać w pierwszym fabularnym filmie „Żałobnik”, w którym wystąpił u boku Gwyneth Paltrow. Po 2004 roku zamiast aktorstwem komediowym, Schwimmer zainteresował się reżyserią i stworzył kilka filmowych i telewizyjnych produkcji. Znany jest też Amerykańskim odbiorcom z dubbingu żyrafy Melmana w serii filmów „Madagaskar”. W słynnym dokumencie HBO „Friends: The Reunion” Schwimmer podzielił się z fanami szokującą informacją – okazuje się, że podczas kręcenia serialu aktor z wzajemnością podkochiwał się w koleżance z planu, Jennifer Aniston! Z ich związku nic jednak nie wyszło – oboje w przyszłości znaleźli szczęście u boku kogoś innego. Schwimmer mieszka obecnie na Manhattanie i ma 11-letniego syna.

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele” 
David Schwimmer / fot. (@TBS, HBO Max)

Matt LeBlanc

Serialowy Joey Tribbiani, czyli Matt LeBlanc podchodził do udziału w produkcji z czystą kartą – „Przyjaciele” byli jedną z jego pierwszych profesji. Jak wspominał, zaczynając kręcenie sitcomu miał w kieszeni zaledwie kilka dolarów. Rola dowcipnego i nierozgarniętego Joey’a przyniosła mu jednak wielką popularność. Po zakończeniu emisji serialu powstał nawet osobny sitcom z jego bohaterem w roli głównej, w którym LeBlanc występował przez 2 lata. Kiedy natomiast i ta produkcja dobiegła końca, aktor zapowiedział, iż udaje się na roczną przerwę, która finalnie okazała się ponad 5-letnim urlopem od aktorstwa. W 2016 roku Matt podpisał kontrakt na prowadzenie popularnego brytyjskiego magazynu motoryzacyjnego „Top Gear”, w którym gospodarzem pozostawał przez 3 lata.

Aktor wielokrotnie powtarzał, iż wartością dużo ważniejszą od kariery jest dla niego rodzina, dlatego po udziale w „Przyjaciołach” to jej poświęcił się w pełni. Ze związku z Melissą McKnight ma córkę Marisę, która od najmłodszych lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. Skłoniło to artystę do całkowitego skupienia się na sprawach prywatnych. Obecnie mieszka wraz z córką w Los Angeles.

Kiedyś i dziś: aktorzy serialu „Przyjaciele”
Matt LeBlanc / fot. YouTube (@Warner Bros. TV, Entertainment Tonight)

Polecamy również: