Marek Dutkiewicz ujawnia prawdę o zarobkach. "Jestem posądzany o niebywałe bogactwo" [TYLKO U NAS] » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Marek Dutkiewicz ujawnia prawdę o zarobkach. „Jestem posądzany o niebywałe bogactwo” [TYLKO U NAS]

Marek Dutkiewicz ujawnia prawdę o zarobkach. „Jestem posądzany o niebywałe bogactwo” [TYLKO U NAS]

Marek Dutkiewicz był gościem Radia Złote Przeboje. W rozmowie z Tomkiem Brhelem wyznał, czy czuje się legendą. Zdradził też, jak powstał utwór „Szklana pogoda”, a także wyjawił, czy udało mu się dużo zarobić dzięki kultowej „Jolce…”.

Marek Dutkiewicz to jeden z czołowych polskich autorów tekstów. Mistrz słowa i artysta, który współpracował z wieloma gwiazdami rodzimej sceny. Napisał setki piosenek, a tworzył m.in. dla Kombi, Lombardu, Zdzisławy Sośnickiej, Lady Pank, Skaldów czy Budki Suflera. To właśnie on odpowiada za słowa do „Alei gwiazd”, „Chodź, pomaluj mój świat”, a także „Jolka, Jolka pamiętasz”, a pełna lista złotych przebojów spod ręki gościa Radia Złote Przeboje, jest o wiele dłuższa.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Czy Marek Dutkiewicz czuje się legendą? Odpowiedział bez przekonania, jednak przyznał, że słyszy „takie komplementy” od czasu do czasu. Wolałby jednak zejść z „górnych pięter”. Rozmowę w audycji „Cała muzyka” zaczął więc od… szybkiego przejścia „na Ty”, z prowadzącym Radia Złote Przeboje, Tomkiem Brhelem. Później, rozmowa zeszła na temat Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, a także Romualda Lipko, z którym tekściarz pracował przez całe dekady.

Romek Lipko miał poczucie swojej wartości, ale chyba jednak to nas łączyło. No bo jednak trochę tego powstało. Jeśli chodzi o Romualda, no to przez całe 40 lat, chyba, naszej współpracy, staraliśmy się, żeby to, co wspólnie nagrywamy, wytwarzamy, miało jednak pewną jakość. Jeśli tyle utworów przetrwało, powiedziałbym już ze dwie epoki, to chyba mieliśmy rację. Być może, ta legenda nie jest tak do końca nieuzasadniona – wyznał Marek Dutkiewicz.

Zobacz także: Krzysztof Skiba miał „czarną listę” utworów na weselu. Na szczycie Paweł Kukiz

Całej rozmowy z Markiem Dutkiewiczem w Radiu Złote Przeboje możecie posłuchać poniżej:

Marek Dutkiewicz o kondycji współczesnej muzyki

Tomek Brhel zapytał gościa „Całej muzyki”, czy w trzy minuty da się opowiedzieć jakąś historię za pomocą piosenki. Zwrócił tym samym uwagę, że kiedyś numery brzmiały około siedmiu minut, a dziś, jest to połowa tego czasu. Co myśli o tym Marek Dutkiewicz i czy jest możliwe przekazać słuchaczom emocje w takim czasie?

Chyba nie… W swoim czasie Robert Janowski zrobił mi taki prezent. Powiedział: „Słuchaj, nagrałem Jolkę… na nowo, będziesz zadowolony”. Po czym dopadłem do tego nagrania. Okazało się, że jednak nie będę zadowolony, ponieważ wyciął mi wstęp i końcówkę, w związku z czym, ta historia nie miała specjalnego sensu, bo to jednak jest jakaś opowieść, która się zaczyna, turla i kończy. Ale powiem ci, że (…) sytuacja z takimi krótkimi singlami miała już miejsce (…) chociażby podczas tej wielkiej inwazji brytyjskiego rocka. Single chyba wtedy nie miały więcej niż trzy minuty.

Zobacz także: Sharleen ma niespodziankę dla fanów. Wokalistka Texasu w Radiu Złote Przeboje

Co by było, gdyby „Jolka, Jolka pamiętasz” powstała w USA?

Niezaprzeczalnie „Jolka, Jolka pamiętasz” to jeden z największych polskich przebojów. Odpowiada za niego m.in. Marek Dutkiewicz, którego tekst znają całe pokolenia. Ponadczasowy numer do dziś można usłyszeć w rozgłośniach radiowych, na imprezach okolicznościowych, w barach podczas karaoke czy w słuchawkach przypadkowego przechodnia. Jest to jednak piosenka w języku polskim.

Co by było, gdyby „Jolka…” powstała w Stanach Zjednoczonych? Z tantiem, autorzy z pewnością mogliby wieść spokojne życie i o nic się nie martwić, co potwierdził tekściarz.

Owszem Tomaszu. Cieszę się, że dotknąłeś tego tematu, ponieważ z powodu sukcesu, nie tylko „Jolki…”, ale jeszcze parę innych pieśni ciągle żyje, ciągle jest granych, z czego jestem oczywiście dumny. Ciągle jestem posądzany o jakieś niebywałe, skryte bogactwo. No nie jest to prawda – wyznał gość Radia Złote Przeboje.

Zobacz także: Tania Alboni jako Amy Winehouse. To mówiła o niej legenda [TYLKO U NAS]

Marek Dutkiewicz zaznaczył, że dzięki temu, że zarobki nie są tak wysokie jak na Zachodzie, „nie da się osiąść na laurach”. – Pukają różni ludzie, zupełnie nowi wokaliści i to jest wspaniałe, że ciągle można coś nowego wytworzyć. Problem oczywiście jest kolosalny z tym, jak dotrzeć do publiczności i odbiorców – wyznał artysta.

Całej rozmowy z Markiem Dutkiewiczem możecie posłuchać w naszym podcaście „Cała muzyka”.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!