Meryl Streep zabrała rolę Krystynie Jandzie w oscarowym filmie. Czego jeszcze nie wiesz o aktorce? »
Strona Główna > Meryl Streep zabrała rolę Krystynie Jandzie w oscarowym filmie. Czego jeszcze nie wiesz o aktorce?

Meryl Streep zabrała rolę Krystynie Jandzie w oscarowym filmie. Czego jeszcze nie wiesz o aktorce?

Zdradzamy Wam zakulisowe ciekawostki z życia Krystyny Jandy. Zobaczcie, co interesującego skrywa jej życiorys.

1. Rozdrapane rany w filmie „Tatarak”

W 2008 roku Krystyna Janda pożegnała swojego męża – Edwarda Kłosińskiego. Wydarzenie te miało niebywałe znaczenie w jej życiu oraz przełożyło się na koncepcję filmu „Tatarak”, który wówczas reżyserował Andrzej Wajda. Reżyser postanowił wpleść smutną historię aktorki do scenariusza na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. W efekcie fabułę filmu przerywają sceny, w których Janda w monologach opowiada o śmierci swojego męża.

2. Nieproszona na Festiwalu w Cannes

Początkowo organizatorzy festiwalu w Cannes nie chcieli wpuścić Krystyny Jandy na czerwony dywan, która przyjechała, by odebrać Złotą Palmę za film „Przesłuchanie”. Tak aktorka wspominała całe zajście w rozmowie z Gazetą Wyborczą:

Dojechałam do Cannes w ostatniej chwili, wbiegłam prosto z ulicy, z zaproszeniem w ręku chciałam wejść na czerwony dywan. Zatrzymali mnie: nie wolno na piechotę, trzeba wyjść z samochodu. Strażnik doradzał mi: niech pani wsiądzie do jakiegokolwiek samochodu i z niego wyjdzie, inaczej nie wypada.

3. Nieudane popisy taneczne

Młoda Krystyna Janda, chcąc zaimponować swoim szkolnym koleżankom, postanowiła, że zaprezentuje przed nimi niezwykle odważną akrobację. Nałożenie nogi za głowę nie skończyło się jednak dobrze. Tak aktorka wspomina to wydarzenie po latach:

A potem, z tego samego powodu, chęci imponowania i udowodnienia wyjątkowości, założyłam nogę na szyję i musiano wezwać pogotowie. Z drugiej strony pogotowie? Do nogi na szyi? O co tam wtedy chodziło? Może o zastrzyk rozluźniający?

4. Telewizor za pierwsze pieniądze

Aktorka za pierwsze zarobione pieniądze sprawiła swoim bliskim drogi jak na tamte czasy prezent. Był to telewizor, który kupiła swoim dziadkom w prezencie:

Potem za pierwsze zarobione pieniądze kupiłam dziadkom telewizor. Oglądali go tylko wtedy, gdy ja w nim grałam. Ubierali się do tego odświętnie i sprzątali w domu. Poza tymi momentami telewizor ich nie interesował.

5. Utracona rola w oscarowym filmie

Rolę w słynnym filmie „Wybór Zofii”, za który Mery Streep otrzymała nagrodę Oscara, początkowo miała zagrać Krystyna Janda. Jednak w tamtych czasach polskie władze uznały film za antypolski i uniemożliwiły aktorce wyjazd zagranicę oraz wzięcie udziału w produkcji.