Michael Jackson: 40. rocznica albumu "Thriller". Tego mogliście o nim nie wiedzieć! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Michael Jackson: 40. rocznica albumu „Thriller”. Tego mogliście o nim nie wiedzieć!

Michael Jackson: 40. rocznica albumu „Thriller”. Tego mogliście o nim nie wiedzieć!

30 listopada 1982 roku na rynku pojawił się popowy album wszech czasów – „Thriller” Michaela Jacksona, szósta z kolei płyta w karierze Króla Popu. Z okazji 40. rocznicy premiery mamy dla was garść ciekawostek na temat tego wydawnictwa.

Imponujące wyniki

Dzięki tej płycie Michael Jackson zapisał się w historii muzyki jako autor najlepiej sprzedającego się albumu wszech czasów. Na całym świecie krążek rozszedł się w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Pierwszy milion kopii sprzedano zaledwie w ciągu tygodnia od premiery. Kolejny raz na liście najlepiej sprzedających się albumów roku „Thriller” zagościł 27 lat później, w roku 2009, po śmierci Króla Popu. Znalazł wówczas milion nabywców, co uplasowało go na czternastym miejscu najlepiej sprzedających się płyt w tym roku.

Ale to nie wszystkie rekordy „Thrillera”…

Szturm na listach przebojów

Przez 37 tygodni płyta zajmowała pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów Billboard 200, a przez cały rok nie wypadła z pierwszej dziesiątki.

W 2003 roku „Thriller” znalazł się na liście 500 albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”, gdzie zajął 20. miejsce. Z kolei na liście 500 utworów wszech czasów tego samego magazynu sklasyfikowano dwa utwory z tego wydawnictwa: „Billie Jean” i „Beat It”.

Cena sławy

Wierni fani to skarb, ale uwielbienie dla swojego idola może przerodzić się w obsesję.

Michael Jackson przekonał się o tym osobiście, a konieczność radzenia sobie z obsesyjnymi fanami zaowocowała powstaniem bardzo osobistego dla Króla Popu utworu – „Billie Jean”.

Quincy Jones nalegał na skrócenie charakterystycznego wstępu do utworu, ale Michael Jackson chciał go zostawić, bo jak twierdził, dzięki niemu chciało mu się tańczyć.

Gwiazdy

AFP/EAST NEWS

Na płycie, obok Michaela Jacksona pojawiają się takie sławy, jak Paul McCartney (w piosence „The Giirl Is Mine”) czy Eddie Van Halen, którego solo gitarowe słyszymy w utworze „Beat It”.

W nagrywaniu albumu uczestniczył także na Steve Lukather z zespołu Toto.

Reedycje

Album został wydany ponownie po raz pierwszy w roku 2001 jako „Thriller: Special Edition”. W nowej wersji, oprócz dodatkowych utworów, fani mogli znaleźć fragmenty wywiadów z Quincy Jonesem, odpowiadającym za produkcję płyty i Rodem Tempertonem, autorem tekstów.

Tekst do czterech utworów napisał sam Jackson, są to: „Wanna Be Startin’ Somethin’”, „The Girl Is Mine”, „Beat It” i „Billie Jean”. Co ciekawe Michael w nie zapisywał tekstów na kartce, tylko nagrywał je z pamięci.

W 2008 roku (z okazji 25-lecia wydania krążka) został też wydany album „Thriller 25.” z 7 dodatkowymi utworami, w nagraniu których udział brali: Will.i.am i Fergie z The Black Eyed Peas, Akon i Kanye West.

Horror na ulicach!

W roku 2009 w Meksyku 13 tysięcy fanów Króla Popu jednocześnie tańczyło do utworu „Thriller” na ulicach ustanawiając w ten sposób Rekord Guinnessa.

Gdzie i kiedy umawiamy się na pobijanie? 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *