Nauka i rozrywka? JuraPark Krasiejów ma na to sposób!  » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Nauka i rozrywka? JuraPark Krasiejów ma na to sposób! 

Nauka i rozrywka? JuraPark Krasiejów ma na to sposób! 

Park dinozaurów i prehistoryczne oceanarium to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na Ciebie i Twoją rodzinę. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić JuraPark Krasiejów!

Wolne dni, czy to wakacje czy weekendy, sprawiają, że rodzice szukają miejsc, w których ich pociechy będą mogły aktywnie spędzić czas. Góry, morze i inne popularne, turystyczne kierunki to oczywisty wybór na dłuższe wypady. Jednak kiedy czasu do wykorzystania mamy mniej, na ratunek przychodzą parki rozrywki. Najczęściej są to parki tematyczne, w których cała rodzina może dobrze się bawić.

Zanim jednak wybierzemy się do takiego parku rozrywki, warto dowiedzieć się, co będzie czekać na nas na miejscu. Sprawdźmy dojazd, cenę, ale przede wszystkim listę atrakcji. Wielu rodzicom zależy bowiem na połączeniu zabawy z nauką – w taki sposób, aby dzieci bawiąc się i wygłupiając, dowiedziały się jednocześnie czegoś o otaczającym ich świecie.

Dla rodziców poszukujących dla swoich pociech kreatywnej rozrywki idealnym wyborem będzie JuraPark Krasiejów. Wyjątkowe miejsce, gdzie prehistoria splata się ze współczesnością. Gdzie dzieciaki mogą dowiedzieć się fascynujących rzeczy o dinozaurach i ewolucji, a jednocześnie poszaleć na placu zabaw i pojeździć na karuzelach. 

Dinozaury, dinozaury i… jeszcze trochę dinozaurów!

Gdzie mieści się jeden z najlepszych parków rozrywki i nauki w Polsce? Znajdziecie go w pięknym województwie Opolskim. JuraPark Krasiejów położony jest zaledwie 120 km od Wrocławia. Warto podkreślić, że park dinozaurów powstał w tym miejscu nieprzypadkowo. Na jego terenie znajdują się prawdziwe, czynne wykopaliska. Co więcej – wykopaliska te można zwiedzać!

Będzie to prawdziwa gratka dla młodszych i starszych miłośników dinozaurów i prehistorii. Miękkie, krasiejowskie skały (tzw. iły) skrywają bowiem tajemnice sprzed 230 milionów.  Zachowały się w nich prawdziwe skarby: tysiące kości niezwykłych zwierząt wodnych i lądowych. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są liczne elementy kostne należące do – bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami – silezaura.

W krasiejowskim JuraParku zadbano o każdy szczegół. Wśród innych parków rozrywki Krasiejów wyróżnia się rozmachem, estetyką i różnorodnością. Jednak, to co sprawia, że miejsce to jest naprawdę wyjątkowe to pełne pasji podejście do popularyzację wiedzy z zakresu paleontologii. 

Jakie modele dinozaurów zobaczymy w JuraParku? Ogromne! Największe modele dinozaurów w Krasiejowie mają nawet 60 metrów długości (czyli Amficelias) albo 18 metrów wysokości (czyli Brachiozaury). Warto dodać, że modele te powstawały przy współpracy ze światowej sławy znawcami dinozaurów, a także naukowcami, którzy na co dzień zajmują się rekonstruowaniem prehistorycznego świata. 

A dinozaur na to:

Zauropody (“jaszczurczonogie”) były największymi istotami, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.  

Na spacer Brontozaurem

Aby poznać wszystkie dinozaury i inne prehistoryczne stworzenia “zamieszkujące” JuraPark Krasiejów warto wybrać się na ścieżkę edukacyjną. Spacer prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1 500 metrów. Czas zwiedzania wycieczek szkolnych z przewodnikiem wynosi od 1,5 do 2 godzin.  

Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Prawie 70 gatunków – około 200 modeli – czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone są rozmaite plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów. Prezentowane są też zdjęcia ze słynnych paleolokalizacji, czyli miejsc odkryć szczątków dinozaurów lub ich tropów. 

Na trasie ścieżki dydaktycznej znajduje się wyjątkowa atrakcja: Pawilon Paleontologiczny, który chroni najcenniejsze skamieniałości. JuraPark Krasiejów to jedyne muzeum w Europie, w którym zwiedzający mogą podziwiać skamieniałości „in situ”, czyli w miejscu, gdzie zostały odkryte. Ponadto w sezonie, od lipca do września, można przyjrzeć się pracy prawdziwych paleontologów.  

Pawilon Paleontologiczny zabezpiecza największe w Europie stanowisko ze skamieniałościami triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Co istotne: z naukowego punktu widzenia szczątki zwierząt odnalezionych w Krasiejowie datowane są na aż 225 mln lat, czyli są starsze niż szczątki dinozaurów. Amatorzy dinozaurów nie będą zawiedzeni. W wewnątrz pawilonu znajduje się dla nich prawdziwa gratka: ekspozycja „Świat Opolskiego Dinozaura”. Znaleziony tutaj „Śląski jaszczur spod Opola” uznawany jest bowiem za pradinozaura.  

A dinozaur na to: 

Dinozaury, tłumacząc z greki (deinos + sauros) oznaczają “straszne jaszczury”.

Podróż w czasie

Tunel Czasu to miejsce przepełnione magią. W końcu dzięki to właśnie dzięki niemu cofniemy się w czasie. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel udajemy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. 

Dawno, dawno, dawno temu, kiedy nie istniała jeszcze nawet nasza Ziemia. Nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznacie kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Będziecie świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Na Waszych oczach narodzi się Ziemia, powstanie atmosfera i pierwsze formy życia. Zajrzycie w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. 

Obejrzycie wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Wszystko to w niesamowicie realistycznej scenerii połączonej z najnowszymi osiągnięciami technologii multimedialnych. 

Natomiast ostatnim etapem przejażdżki przez Tunel Czasu jest Opolszczyzna z epoki triasu.  Będziecie mogli przekonać się, jak wyglądało województwo opolskie wiele, wiele milionów lat temu. Czyli w czasach kiedy w Polsce żyły dinozaury…  

A dinozaur na to: 

Szacuje się, że około 75% wszystkich  rodzajów dinozaurów było wegetarianami.  

Morskie stwory sprzed tysięcy lat 

Podwodne życie jest niemal tak fascynujące jak życie w kosmosie. Z tą różnicą, że innych istot (poza nami) w kosmosie wciąż nie odkryliśmy. Za to morza i oceany tętnią życiem od milionów lat. W JuraParku Krasiejów można zobaczyć z bliska, jakie stworzenia zamieszkiwały wielkie zbiorniki wodne tysiące lat temu. Aby odkryć piękno morskich głębin, nie musisz jechać na dalekie rafy koralowe. Możesz tego doświadczyć w Polsce, wybierając się do prehistorycznego oceanarium w Krasiejowie. 

Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które zachwyca od pierwszego wejrzenia. Dzięki niemu przeniesiesz się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Staniesz „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory znane były Ci jedynie z książek. 

Potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur – to tylko niektóre z okazów, które można zobaczyć w Prehistorycznym Oceanarium. Ale to nie wszystko. Te niesamowite morskie stwory można w Krasiejowie podziwiać w ich naturalnej wielkości. 

A dinozaur na to: 

Dinozaury niewątpliwie umiały pływać, ale poza jednym jedynym wyjątkiem jakim był spinozaur, zwierzęta te wolały stąpać twardo po suchym gruncie.

Materiały promocyjne

O co chodzi z tą ewolucją? Wyjaśniamy! 

Chcesz pokazać swoim dzieciom, że nauka może być fajna? Zabierz je do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Muzeum położone jest na terenie Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, a przekraczając jego próg, decydujecie się na wzięcie udziału w niezwykłej przygodzie.  

Nasz świat istnieje od miliardów lat, a jego historia jest naprawdę fascynująca. W Parku Ewolucji na własne oczy ujrzycie niesamowite przemiany i dołączycie do zaszczytnego grona podróżników w czasie – temponautów! Wasza przygoda zacznie się aż 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi prawie przestało istnieć…  

W pierwszym etapie przez historię ewolucji podróżować będziecie promem kosmicznym. W wizjerach promu zobaczycie oddalający się dok, aż do osiągnięcia orbity wokółziemskiej. To ważny moment, ponieważ właśnie wtedy przeniesiecie się w czasie o miliony lat.  

Cała podróż składa się z przystanków (wystaw). Każdy z nich przybliży Was do zrozumienia teorii ewolucji. Dowiecie się o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do powstania człowieka. Zajrzycie w okna ewolucji, takie jak: “zagłada wielkich dinozaurów”, “początki dwunożności”, “zejście z drzew”, “okno prehistorii”, “pierwsza rodzina”, “zabójcy i ofiary”, “pierwsza miłość”, “konkurencja”, “karły, giganci”, “pierwszy pogrzeb”, “łowcy mamutów” i “początki sztuki”. Co ważne – układ okien ewolucji oparty został na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. Wymusza to poruszanie się wzdłuż danej odnogi ewolucyjnej – aż do wyczerpania się informacji. 

Warto podkreślić, że Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie to doświadczenie całkowicie interaktywne. Dlatego zwiedzający wyposażeni zostają w specjalny sprzęt, który w pełni umożliwi im korzystanie ze wszystkich atrakcji. Wszyscy temponauci (czyli pasażerowie promu kosmicznego) traktowani są jak goście specjalni i mogą liczyć na indywidualnego wirtualnego przewodnika.  

A dinozaur na to: 

Istnieje hipoteza, że bezpośrednią przyczyną wyginięcia dinozaurów było uderzenie planetoidy Baptistina ok. 66 milionów lat temu. 

Paleontologia, karuzele i plaża

JuraPark Krasiejów oferuje zwiedzającym rozrywkę połączoną z popularyzacją nauki. Czyli jak mówi stare, mądre przysłowie: bawiąc, uczy i ucząc, bawi. Dlatego na terenie JuraParku znajdują się również takie atrakcje jak plac zabaw czy klasyczny park rozrywki z karuzelami, trampolinami i “małpim gajem”. Warto podkreślić, że większość z obiektów przystosowana jest dla maluchów w wieku od 3 lat. Dzieciaki mogą wyszaleć się w basenie z kulkami, na dmuchańcach czy też przejechać się kolejką szynową “Ciuchcia”.  

Wspaniała atrakcją dla najmłodszych jest także wyjątkowy plac zabaw. Główną atrakcją jest huśtawka, która zamiast zwykłego krzesełka lub deski ma siedzisko w kształcie ptasiego gniazda. Na placu zabaw nie mogło oczywiście zabraknąć dinozaurów. Ich modele ustawione są pomiędzy huśtawkami, drabinkami i karuzelami.  

Czy może być jeszcze fajniej? Oczywiście, że tak! Na terenie Juraparku Krasiejów znajduje się również plaża razem ze strzeżonym kąpieliskiem. Rodzice mogą być więc spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. A jakby komuś znudziły się kąpiele, karuzele i babki z piasku – zawsze może udać się do kina. I to w dodatku w 5D! 

A dinozaur na to: 

Poznajmy się! Czekam na Ciebie w JuraParku Krasiejów!

Artykuł Promocyjny