Niezapomniane girlsbandy lat 80., które zmieniły oblicze muzyki » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Niezapomniane girlsbandy lat 80., które zmieniły oblicze muzyki

Niezapomniane girlsbandy lat 80., które zmieniły oblicze muzyki

Lata 80. to czas niepowtarzalnych girlsbandów. Powstały grupy rockowe, popowe, soulowe. Oto kilka z najbardziej znanych kobiecych zespołów tamtych lat.

Bananarama

Trzy przyjaciółki, Siobhan Fahey, Sara Dallin i Keren Woodward, założyły zespół w 1979 roku. Nagrały razem takie hity, jak „Venus”, „It Ain’t What You Do”, „Really Saying Something”. Jednak to niejedyne ich przeboje, aż 30 singli Bananaramy znalazło się w pierwszej 50. brytyjskiej listy singli.

The Go Go’s

The Go Go’s wsławiło się nie tylko swoich oryginalnym brzemieniem, ale także, tym że jako jeden z pierwszych kobiecych zespołów sam pisał swoje piosenki i grał na własnych instrumentach. Do tej pory uważany jest z zresztą za bardzo udany rockowy girlsband. Tym bardziej nie powinno dziwić, że w 2020 The Go Go’s znalazły się w Rock and Roll Hall of Fame.

Vanity 6

Grupa powstała z inicjatywy samego Prince’a. Wokalista miał dostrzec w przyszłej piosenkarce Vanity 6 „żeńską wersję samego siebie”. Mimo kilku zmian w składzie, zespół odniósł całkiem spory sukces, ich pierwszy singiel „He’s Do Dull” pojawił się w filmie „W krzywym zwierciadle: Wakacje”. Jednak największą popularność przyniosła im piosenka „Nasty Girl”, która wspięła się na 9. miejsce brytyjskiego notowania.

Salt-N-Pepa

Salt-N-Pepa to jedna z najlepiej rozpoznawalnych żeńskich grup hip-hopowych. Ich największy przebój, „Push It”, zajął 1. miejsce w aż trzech krajach, a w wielu innych znalazł się w pierwszej dziesiątce. Do tej pory Salt-N-Pepa sprzedały 15 milionów płyt i zdobyły tytuł „Pierwszych Dam Rapu i Hip Hopu”.

Exposé

Tym razem bardziej latynoskie klimaty. Exposé to amerykańska grupa, której szczyt kariery przypadł na późne lata 80. i początek 90. Były pierwszym zespołem z czterema przebojami w pierwszej dziesiątce listy Billboard Hot 100. Ich największym hitem jest piosenka „Seasons Change” z 1987.

The Pointer Sisters

Czyli zespół założony przez cztery siostry, June, Bonnie, Anitę i Ruth. Największą rozpoznawalność przyniosła im piosenka „Jump (For My Love), jednak rodzeństwo ma na swoim koncie również inne wielkie przeboje, takie jak np. „Automatic”.

The Cover Girls

Cover Girl należały do popularnego w latach 80. nurtu freestylowców. Zespół powstał w Nowym Jorku i przez lata przewijało się przez niego wiele osób. Do największych hitów należą piosenki: „Show Me” oraz „My Heart Skips a Beat”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *