Podczas Eurowizji podbiła serca milionów słuchaczy. Jak swoją karierę zaczynała Edyta Górniak? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Podczas Eurowizji podbiła serca milionów słuchaczy. Jak swoją karierę zaczynała Edyta Górniak?

Podczas Eurowizji podbiła serca milionów słuchaczy. Jak swoją karierę zaczynała Edyta Górniak?

Wylansowała przeboje takie jak „To nie ja”, „Jestem kobietą” i „Dumka na dwa serca”. Oczywiście mowa o Edycie Górniak, która na polskiej scenie muzycznej występuje już od wczesnych lat 90. Jak wyglądały początki jednej z najpopularniejszych gwiazd rodzimego show-biznesu?

Przygodę muzyczną rozpoczęła jako nastolatka w założonym przez siebie zespole System B. Kluczowym wydarzeniem w karierze Edyty Górniak okazał się udział w przeglądzie orkiestr weselnych w opolskim Domu Kultury. Właśnie tam ogromny talent młodej wokalistki dostrzegła Elżbieta Zapendowska. Nauczycielka śpiewu zaproponowała przyszłej piosenkarce lekcje wokalne. Kobieta po latach w wywiadzie z „Galą” wspomina:

Ona powinna zrobić światową karierę, mając takie warunki jakie ma, mając taką urodę, taki głos, taką wrażliwość muzyczną

Zaraz po tym wydarzeniu, działalność artystyczna Edyty Górniak zaczęła szybko nabierać tempa. W 1990 roku otrzymała wyróżnienie w ramach 27. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zadebiutowała w programie telewizyjnym „Śpiewać każdy może” Zbigniewa Górnego, w którym zaśpiewała piosenkę Sama Browna „Stop”. Ten sam utwór muzyczny wykonała później w przesłuchaniach do jednego z najbardziej rozpoznawalnych musicali w Polsce

Edyta Górniak w piosence „Stop”

Zobacz także: Amy Winehouse nie radziła sobie ze sławą. Za spokój oddałaby popularność

Gwiazda musicalu „Metro”

Aby spełnić wielkie marzenia o karierze muzycznej, artystka przeprowadziła się do Warszawy. Edyta Górniak zgłosiła się wówczas na przesłuchania do sztuki muzycznej „Metro”. Przeszła przez początkowe castingi, w których wzięło udział około tysiąca osób. Dostała się do głównej obsady. Początkowo otrzymała jedną solową partię, a mianowicie specjalnie dla niej napisaną balladę „Litania”. Następnie przejęła rolę Anny Katarzyny Groniec. Widowisko z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty i Maryny Miklaszewskiej w reżyserstwie Janusza Józefowicza w Polsce osiągało zawrotne sukcesy.

Zobacz także: Jamie Lynn Spears zatańczy w amerykańskim „Tańcu z gwiazdami”. Co na to Britney?

Reprezentantka Polski w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji

I wtedy wchodzi ona… cała na biało, aby poruszyć międzynarodową scenę muzyczną. Podczas Eurowizji w 1994 roku w Irlandii zdobyła 2. miejsce. Tak blisko wygranej w europejskim konkursie Polska nie była jeszcze nigdy. W kompozycji Stanisława Syrewicza zaśpiewała piosenkę „To nie ja”. Po tym pamiętnym występie stała się jedną z popularniejszych polskich gwiazd. Debiutancki album Edyty Górniak „Dotyk” z 1995 roku otrzymał status podwójnej platynowej płyty.

Występ Edyty Górniak na Eurowizji

Zobacz także: Największą zwyciężczynią została Taylor Swift. To ona zgarnęła najwięcej statuetek!

Międzynarodowa kariera muzyczna

Na fali licznych sukcesów Edyta Górniak wyprowadziła się do Londynu, aby zdobyć rozpoznawalność światową. Razem z Christopherem Neilem pracowała nad anglojęzycznym albumem studyjnym. Wydała płytę zatytułowaną „Edyta Górniak” na której znalazły się takie utwory jak „Perfect Moment”, „Soul Boy” czy „One & One”. Krążek premierę miał w Japonii pod nazwą „Kiss Me, Feel Me” w 1997 roku. Największym hitem okazał się utwór „When You Come Back to Me”. Był szczególnie popularny w Portugalii, Skandynawii i w krajach azjatyckich.