Przystanki nie muszą być szklaną pułapką. EKO wiaty to przyszłość! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Przystanki nie muszą być szklaną pułapką. EKO wiaty to przyszłość!

Przystanki nie muszą być szklaną pułapką. EKO wiaty to przyszłość!

Świat się zmienia. Cały czas musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Żeby stawić czoła niektórym trudnościom, potrzeba globalnych działań. Jednak by móc poruszyć tłumy, należy zacząć od własnego podwórka. Żeby miasta były bardziej przyjazne mieszkańcom i rozwijały się w duchu EKO, można rozpocząć od… wiat przystankowych! AMS od kilku lat wprowadza w życie pomysł EKO wiat. Na czym to polega?

​​​​EKO wiaty AMS to największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnio do użytku oddano setny taki obiekt w Polsce.​​ 

Na dachu każdej EKO wiaty znajduje się zieleń​, a dokładnie zielony dach rozchodnikowy, który ​realnie wspomaga walkę ze zmianami klimatu, wspiera bioróżnorodność w mieście i poprawia mikroklimat. 

Posłuchaj naszej rozmowy z botanikiem dr. Arturem Zagajewskim oraz Grażyną Gołębiowską z AMS.

Sto EKO wiat, które stoją już w polskich miastach, zdążyło sprawić, że uniknęliśmy emisji ponad 73 ton CO2, a ten proces trwa. Potrzeba aż 12 246 drzew, by oczyścić taką ilość powie​t​rza. To naprawdę budzący podziw wynik. 

To nie wszystko. Dzięki zielonym wiatom zatrzymano 1034 hektolitry wody deszczowej w miastach. Poza tym zielone dachy rozchodnikowe stanowią dodatkowe siedliska dla owadów, wspierając miejską bioróżnorodność. 100 EKO wiat to rocznie 108 tysięcy godzin “stołówki” dla pszczół. To niezwykle pozytywna informacja. Przecież wszyscy wiemy, jak ważne są pszczoły dla ​prawidłowego​ funkcjonowania ekosystemu. 

To już nie szklane pułapki 

Rozbijanie się ptaków o przezroczyste powierzchnie to druga najczęstsza przyczyna ich śmierci.​​​Dzięki oznaczeniom wypracowanym z Fundacją Szklane Pułapki ptaki nie rozbijają się o szyby przystanków. Kropki na szybach zmniejszają zagrożenia, jakie stanowią przezroczyste powierzchnie dla ptaków w mieście.​ Sto EKO wiat w Polsce to 1012 m2 bezpiecznej powierzchni dla ptaków

Warto też dodać, że rozchodniki pokrywające dach pomagają oczyszczać powietrze. Absorbują zanieczyszczenia i pyły atmosferyczne. Dzięki temu zapylenie powietrza wokół EKO wiaty zmniejsza się nawet o 15-20 proc. 

Czego nie widać? 

Zielone dachy na EKO wiatach wprowadzają zieleń do miejskich obszarów tam, gdzie nie byłoby to możliwe. Czasami nie ma jak posadzić drzew czy zasiać trawnika. Dlatego wiaty z roślinnością na dachu są świetnym sposobem na zazielenianie miasta. Co więcej, rozchodniki, które znajdują się na EKO wiatach, są niezwykle wytrzymałe. Z łatwością poradzą sobie w trudnych warunkach. Niestraszne im siarczysty mróz i silne słońce. 

​​Do oświetlenia wiat używane są energooszczędne LED-y, zasilane ekwiwalentnie energią z certyfikatem pochodzenia z OZE​. Można też wykupić na nich reklamę. To nieodłączna część miejskiego krajobrazu. W przypadku wiat AMS różnica jest jednak znacząca. Jedna reklama to jedno zasadzone drzewo. EKO wiaty to również odpowiedź na potrzeby mieszkańców miast. Od lat trwa dyskusja dotycząca zwiększenia poziomu zieleni. Wiaty przystankowe z roślinami na dachu wpisują się w oczekiwania mieszkańców. Nie dość, że są dobre dla klimatu​ i umilają miejskie podróże​, to jeszcze wyglądają naprawdę estetycznie. Czego chcieć więcej? 

Spragniony wiedzy o EKO wiatach AMS? Szczegóły znajdziesz na czegoniewidac.pl.

Artykuł promocyjny