Włącz radio

To imię było kiedyś obelgą. Nietypowe znaczenie zaskakuje

2 min. czytania
26.08.2024 11:13
Zareaguj Reakcja

Moda na imiona przychodzi i odchodzi. Wiele szalenie popularnych przed laty opcji, dzisiaj zanika. Zmienia się także ich wydźwięk. Tak właśnie stało się z Balbiną — niegdyś kojarzona z obelgą, dzisiaj jest dumnie noszona przez ponad tysiąc kobiet w samej Polsce.

|
fot. To imię było kiedyś obelgą J carter/ Juan Pablo Serrano/pexels.com/cc0

To żeńskie imię, które może nie jest najpopularniejszą opcją wybieraną przez polskich rodziców, jednak z pewnością kryje w sobie jedną z najciekawszych historii. Balbina pochodzi od łacińskiego słowa "balbinus", które pierwotnie oznaczało "jąkałę". Nic więc dziwnego, że lata temu traktowane było jako obelga.

Rozwiąż quiz z wiedzy ogólnej. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Imię zyskało nowe znaczenie dzięki świętej

Dzięki łacińskiemu rodowodowi imię Balbina występuje w wielu europejskich językach w niemal niezmienionej formie. Z tego też powodu Balbiny nie powinny mieć problemu z przedstawieniem się obcokrajowcowi. Chociażby w języku angielskim wariant tego imienia brzmi bardzo wdzięcznie — Balbine.

Imię Balbina istnieje już od czasów starożytnego Rzymu i nosiła je nawet jedna z męczennic. Święta Balbina była zatem jednym z powodów, dla którego w średniowiecznej Europie imię to przestało być stygmatyzowane.

Zobacz także: Odrzucili kultowy hit lat 70. Zaskakujące kto za nim stoi

Święta Balbina została symbolem religii chrześcijańskiej, ponieważ oddała życie za swoją wiarę. Z tego też powodu zaczęła być postrzegana jako symbol wytrwałości i oddania. Nadawanie imienia córkom na jej cześć było hołdem dla jej poświęcenia.

Wszystkie Balbiny są wyjątkowe

Po latach od tych wydarzeń młodzi rodzice mogą je nadawać swoim nowo narodzonym córeczkom bez obaw. Obecnie w Polsce żyje ponad tysiąc kobiet, które nosi to imię. Jednak jeśli chodzi o wskaźnik nadawania imion, to w 2024 roku nadano je jedynie 3 razy. Jeżeli ta tendencja się nie zmieni, w bardzo krótkim czasie zaobserwujemy drastyczny spadek tych liczb.

Rzadkie występowanie imienia Balbina w Polsce nie powinno być zatem powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, wszystkie kobiety, które je noszą powinny czuć się wyjątkowo, ponieważ należą do bardzo wąskiego grona. Wszystkie Balbiny mogą także dumnie świętować swoje imieniny, które wypadają aż trzy razy do roku: 11 marca, 31 marca oraz 2 grudnia.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!