"Zainteresowanie dosłownie eksplodowało". Polacy nie zwlekali do wakacji » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „Zainteresowanie dosłownie eksplodowało”. Polacy nie zwlekali do wakacji

„Zainteresowanie dosłownie eksplodowało”. Polacy nie zwlekali do wakacji

Czy Polacy w 2023 roku tłumnie ruszą na wakacje kamperami? Takie pytanie chciałoby się zadać, widząc wyraźny wzrost zainteresowania wynajmem „domów na kółkach”.

Choć mogłoby się wydawać, że urlop w kamperze nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, coraz chętniej decydujemy się właśnie na „wczasy w drodze”. Trend, który największy boom z oczywistych względów przeżywał w czasie pandemii, wciąż utrzymuje się w Polsce oraz całej Europie. Co więcej, zainteresowanie nadal rośnie.

Wypoczynek w kamperze to komfort decydowania o tym, gdzie, kiedy i na jak długo zatrzymujemy się na postój. To również niezaprzeczalnie wspaniała przygoda, kojarząca się z wolnością i niezależnością. Jeśli więc chcemy wyruszyć w drogę, a do tego mamy towarzystwo, któremu niestraszne są kempingowe warunki i dyscyplina, warto pomyśleć o takiej formie wypoczynku.

Kampery zyskują na popularności. Liczby nie kłamią

Planując wczasy w kamperze, szczególnie te pierwsze, najlepiej jest pojazd wynająć, co zdają się świetnie rozumieć użytkownicy serwisu OLX. Zainteresowanie kamperami dosłownie eksplodowało. Poszukiwanie ofert najsilniej rosło w marcu 2023 roku, kiedy to wzrost odpowiedzi w porównaniu z rokiem ubiegłym wyniósł aż 230 proc. Później odnotowaliśmy również wzrosty o kolejno 124 proc. i 60 proc. odpowiednio w kwietniu i maju tego roku – wylicza Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Wakacje 2023. Ile kosztuje wyjazd kamperem?

Wczasy w kamperze to koszty, których wysokość uzależniona jest od sezonu turystycznego oraz od klasy samego pojazdu. Za dobę zapłacimy od 350 do nawet 750 zł. Do tego doliczyć trzeba przejazdy autostradami i inne opłaty transportowe, a także koszt opłat za postój kampera w miejscach do tego przeznaczonych.

W bazie serwisu OLX znajduje się ponad 600 ofert kempingów i pól namiotowych w całej Polsce. Najwięcej z nich, bo aż 24 proc. czeka na mobilnych urlopowiczów w województwie pomorskim, a 16 proc. w zachodniopomorskiem. Stawkę zamykają województwa małopolskie i warmińsko-mazurskie. Na oferty w czterech wymienionych regionach odpowiadają blisko dwie trzecie wszystkich zainteresowanych.

Wakacje w kamperze. Co warto wiedzieć, zanim wyruszymy w podróż?

● Większość kamperów mogą prowadzić kierowcy z prawem jazdy kategorii B.

● Podczas jazdy nie ma możliwości spania w części wypoczynkowej pojazdu. To nielegalne.

● W obszarze zabudowanym w ciągu dnia kampery mogą poruszać się z prędkością 50 km/h. Nocą ta prędkość może wynieść 60 km/h. Na autostradzie kamper do 3,5 t może jechać z prędkością 130 km/h, a na drodze ekspresowej – 110 km/h.

● Wynajmujący odpowiada za czystość w kamperze, a także za przestrzeganie zasad obowiązujących na polach kempingowych.

● Kamper wyposażony jest we własną kuchnię i lodówkę. Warto zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i wody pitnej.

● Niezbędne mogą okazać się też środki odstraszające komary.

Kategorię Noclegi w serwisie OLX odwiedza 1,5 mln użytkowników w miesiącu. Mogą oni wybierać spośród ponad 32 tys. ofert noclegów w całej Polsce. Kategorię Wypożyczalnia OLX w maju 2023 roku odwiedziło 1,3 mln użytkowników.

Artykuł sponsorowany