Wywróż sobie przyszłość – o tradycyjnych obrzędach w Andrzejki » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Wywróż sobie przyszłość – o tradycyjnych obrzędach w Andrzejki

Wywróż sobie przyszłość – o tradycyjnych obrzędach w Andrzejki

Przelewanie wosku przez klucz, przekładanie butów z lewej nogi do ściany oraz wrzucanie karteczek z imionami pod poduszkę. Skąd wzięły się takie obrzędy andrzejkowe i czemu służyły?

Tradycyjne wróżenie od pokoleń jest obecne w naszej kulturze. Od dawna Andrzejki były wyczekiwanym i wyjątkowym dniem w życiu każdej młodej panny czy młodego kawalera. Tego magicznego wieczoru wierzono, że ludzie poznają prawdę o swojej drugiej połówce oraz dowiedzą się, jaki czeka ich los odnośnie do uczuć bądź nadchodzącego małżeństwa. O tradycji, obrzędach i wyjątkowym święcie Jerzemu Telesińskiemu opowiedziała Małgorzata Jaszczołt, kierownik działu programowego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Posłuchaj podcastu o tradycyjnych andrzejkowych obrzędach!

Wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnych obrzędów oraz doświadczyć niebanalnego wieczoru związanego z obchodami nocy św. Andrzeja zapraszamy 25 listopada o 17:00 na Andrzejki z potańcówką w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.

W programie między innymi dwa spektakle nawiązujące do obrzędów nocy św. Andrzeja, wykonane przez artystów ze Szkolnego Koła Teatralnego „Korale”, którzy przedstawią widowisko pod tytułem „Andrzejki u Mani”, a także pokaz obrzędu „Kiszenie Kapusty” Zespołu Obrzędowego „Zaborowianki”.

W czasie wyjątkowego wieczoru nie zabraknie ludowej muzyki na żywo. Podczas potańcówki będzie można usłyszeć przekrój tradycyjnych brzmień z niemal całej Polski. Dodatkowo będzie okazja do skosztowania tradycyjnych pyszności przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz szansa na wzięcie udziału warsztatach tanecznych pod bacznym okiem ludowych tancerzy. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich! Wstęp wolny!

Artykuł Promocyjny