10 najlepszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy 10 najlepszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie Nie Czas Umierać, Daniel Craig, Adele, James Bond
Strona Główna > 10 najlepszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie

10 najlepszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie

Po niemal 1,5 roku oczekiwania do polskich kin trafiła kolejna część kultowej serii o Jamesie Bondzie – „Nie czas umierać”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 najlepszych naszym zdaniem piosenek, które stały się znakiem rozpoznawczym filmów o brytyjskim agencie 007. „Goldfinger” Utwór otwiera trzeci film o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule. […]

Po niemal 1,5 roku oczekiwania do polskich kin trafiła kolejna część kultowej serii o Jamesie Bondzie – „Nie czas umierać”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 najlepszych naszym zdaniem piosenek, które stały się znakiem rozpoznawczym filmów o brytyjskim agencie 007.

„Goldfinger”

Utwór otwiera trzeci film o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule. Skomponował go John Barry, autor znanego na całym świecie motywu przewodniego serii, który można było usłyszeć po raz pierwszy w sekwencji początkowej filmu „Dr. No„. Autorem tekstu był często współpracujący z Barrym Leslie Bricusse, wykonanie natomiast powierzono Shirley Bassey – był to pierwszy z trzech utworów, które nagrała na potrzeby serii. 

„Writing’s On The Wall”

Piosenkę z filmu „Spectre” wykonał Sam Smith, brytyjski wokalista, znany przede wszystkim z utworu „Stay with Me„. Została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem w kategorii „Najlepsza oryginalna piosenka filmowa”.

„Tomorrow Never Dies”

Piosenka do filmu „Jutro nie umiera nigdy” została skomponowana przez Davida Arnolda, uważanego przez wielu za następcę Barry’ego. Współautorką tekstu i wykonawczynią została amerykańska piosenkarka Sheryl Crow. Utwór był nominowany do nagrody Grammy i Złotego Globu.

„Live and Let Die”

Utwór został napisany i nagrany przez Paula McCartneya oraz jego zespół The Wings do filmu „Żyj i pozwól umrzeć„, pierwszego z serii, w którym w rolę agenta 007 wcielił się Roger Moore. To nie przypadek, że balladę skomponował George Martin, były producent The Beatles.

„You Only Live Twice”

To kolejny po „Goldfinger” numer stworzony przez duet Bricusse-Barry. Twórcom wiele kłopotu sprawiło dobranie odpowiedniego wokalisty. Wśród wielu sugerowanych nazwisk znalazł się w końcu sam Frank Sinatra, który zaproponował udział swojej córki, Nancy. W ten sposób stała się ona pierwszą niebrytyjską wykonawczynią piosenki przewodniej filmu o Jamesie Bondzie, a sam utwór został jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych z całej serii. 

„You Know My Name”

Utwór otwiera film „Casino Royale„, a także nowy rozdział w historii serii – Bondem zostaje Daniel Craig. Wykonany przez wokalistę zespołu Soundgarden, Chrisa Cornella, był pierwszą piosenką przewodnią zaśpiewaną przez mężczyznę od 1987 r.

„Diamonds Are Forever”

 Kolejny numer w wykonaniu Shirley Bassey początkowo nie miał się znaleźć w filmie „Diamenty są wieczne„, ponieważ nie spodobał się głównemu producentowi. Ostatecznie został jednak zaakceptowany i dziś przez wielu uważany jest za najlepszy z cyklu i najbardziej z nim kojarzony. 

„Nobody Does It Better”

Utwór do filmu „Szpieg, który mnie kochał” skomponował Marvin Hamlisch, zdobywca m.in. Oscara za piosenkę do filmu „Tacy byliśmy„, wykonała go natomiast Carly Simon. Jest to pierwszy od czasu „Dr. No” utwór z cyklu o agencie MI6, którego tytuł jest inny niż tytuł filmu. 

„Skyfall”

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych piosenek z cyklu, swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze wykonawczyni – Adele, której piosenki w tamtym czasie królowały na listach przebojów na całym świecie. Utwór zdobył m.in. Oscara, Złoty Glob i Brit Award. Ponoć sam Daniel Craig uronił łzę, gdy usłyszał go po raz pierwszy. 

„GoldenEye”

Zestawienie zamyka utwór, którego nie sposób nie znać. Można powiedzieć, że był skazany na sukces: napisany przez Bono, zaśpiewany przez Tinę Turner, tworzony przy wsparciu Nellee Hoopera, który pracował m.in. z Madonną i Björk. Piosenka odniosła wielki sukces, stając się ponadczasową ikoną serii filmów o Jamesie Bondzie.