Włącz radio

To był wielki hit lat 80. Dzięki tej piosence znalazł się w elitarnym gronie

2 min. czytania
27.08.2024 07:48
Zareaguj Reakcja

George Michael był wielką gwiazdą w latach 80. Sukces zawdzięcza nie tylko piosence "Last Christmas". Pod koniec dekady tym utworem podbił listy przebojów i znalazł się w szczególnym gronie razem z Michaelem Jacksonem i Whitney Houston.

|
fot. George Michael był wielką gwiazdą w latach 80. kadry z teledysku/youtube.com/@georgemichael

George Michael był artystą, który wyznaczał muzyczne trendy przez całe lata 80. Swoją działalnością zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowej muzyki pop. Wciąż jest także jednym z najlepiej sprzedających się muzyków wszech czasów oraz uważany jest za prawdziwą ikonę popkultury.

Rozwiąż quiz muzyczny. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Na przestrzeni ponad 30 lat działalności scenicznej George Michael stworzył i wylansował wiele hitów, dzięki którym spędził długie tygodnie na listach przebojów i zdobył wiele nagród, w tym statuetki Grammy. Jedną z takich hitowych kompozycji jest wydana w 1988 roku piosenka "Monkey".

Ten hit lat 80. był czwartym singlem promującym jeden z jego najważniejszych albumów w karierze, czyli "Faith". Był to także szósty z kolei utwór Michaela, który osiągnął pierwsze miejsce w zestawieniach przebojów w Stanach Zjednoczonych. Tym samym dołączył do topowej trójki muzyków, którym udało się wprowadzić co najmniej cztery piosenki na szczyt listy. W tamtym momencie udało się tego dokonać jeszcze tylko Michaelowi Jacksonowi oraz Whitney Houston.

Zobacz także: Agnieszka Chylińska o mężu: „Może mój następny będzie Romem”

Singiel Georga Michaela został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy oraz krytyków. Magazyn muzyczny "Music&Media" napisał o nim: "jeden z najbardziej jawnie funkowych, zorientowanych na disco utworów na LP Faith. Mocno uderzający taneczny numer".

Inspiracją była smutna historia przyjaciółki

Za teledysk do "Monkey" odpowiedzialny był Andy Morahan, z którym piosenkarz współpracował już wcześniej przy klipach do utworów grupy Wham. Reżyser stworzył wideo m.in. do piosenek "I'm Your Man" czy "The Edge of Heaven".

W wywiadzie udzielonym Markowi Goodierowi w 2010 roku George Michael zdradził nieco szczegółów dotyczących procesu powstawania piosenki. Wokalistka powiedział, że do stworzenia utworu zainspirowała go przyjaciółka, która zmagała się w tamtym czasie z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Artysta nie wiedząc, jak jej pomóc, stworzył kompozycję, w której tytułowa "małpa" jest określeniem na jej problem.

Oglądaj

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!