Włącz radio

Jeździsz na motocyklu i nie znasz tych gestów? Popełniasz duży błąd!

2 min. czytania
21.08.2024 11:05
Zareaguj Reakcja

Motocykliści to prawdziwa społeczność, którą łączy nie tylko zamiłowanie do jednośladów. Ta specyficzna grupa wykształciła również unikatowy sposób komunikacji na drodze. Jeśli jeździsz na motocyklu, musisz znać te gesty.

|
fot. Każdy motocyklista musi znać ten gest Zszen John/pexels.com/cc0

Komunikacja na drodze jest bardzo ważną rzeczą. Jednak motocykliści mają tę sprawę nieco utrudnioną nie tylko przez brak możliwości kontaktu werbalnego. Pod kaskiem nie widać bowiem nawet mimiki kierowcy, która mogłaby wyrażać różne emocje. Dlatego też użytkownicy tych pojazdów porozumiewają się przede wszystkim za pomocą gestów.

Rozwiąż quiz z wiedzy ogólnej. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Po co motocykliści to robią?

Gesty są ważne dla motocyklistów z kilku powodów. Pierwszym jest naturalnie wspomniana już komunikacja. Dzięki temu użytkownicy jednośladów mogą nie tylko pozdrawiać się w trakcie jazdy, ale także ostrzegać przed niebezpieczeństwem. W końcu ustanowienie porozumiewawczych sygnałów zrozumiałych tylko przez nich jest budowaniem wspólnoty, której czują się częścią.

Zobacz także: Łozo i Marina kiedyś byli parą. „Jeden stary, jeden nowy”

Tych gestów musisz się nauczyć

Istnieje kilka podstawowych gestów, których powinien nauczyć się każdy motocyklista.

Lewa w górę (LWG) – to chyba najpopularniejszy z gestów wykonywanych przez miłośników dwóch kółek. Jest on prostym pozdrowieniem, które wykonuje się w sytuacji, gdy dwóch motocyklistów mija się na drodze.

Noga z podnóżka – może być alternatywą dla LWG, ale ten gest wykonuje się najczęściej, gdy chcesz komuś podziękować. Co ciekawe, motocykliści mogą go kierować nawet do kierowców aut.

Głaskanie po kasku otwartą dłonią – ten gest może się czasem mylić z pukaniem, czyli wyrażeniem irytacji czyimś zachowaniem na drodze. Jednak gdy znamy gesty panujące w komunikacji motocyklistów, wiemy, że taki znak może informować o czającym się w pobliżu patrolu policyjnym

Poklepywanie baku – to jeden z najczytelniejszych gestów wykonywanych przez kierowców motocykli. Dość intuicyjnie oznacza on, że przyszła pora na uzupełnienie paliwa.

Wszystkie powyższe gesty są dość uniwersalne i w "gwarze" motocyklowej zrozumiałe. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanej formy komunikacji należy wziąć pod uwagę, że niektóre znaki mogą oznaczać coś innego, niż nam się wydaje. Do pomyłki może dojść przede wszystkim za granicą, a w szczególności – w krajach o odmiennej kulturze.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!