Koszmar! To obejmie całą Polskę. Zacznie się w środę » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Koszmar! To obejmie całą Polskę. Zacznie się w środę

Koszmar! To obejmie całą Polskę. Zacznie się w środę

Wakacje już trwają, ale pogoda w Polsce bywa nie do zniesienia. Niestety, przewidywania synoptyków na najbliższe dni i godziny są dramatyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całego obszaru naszego kraju. Zrobi się niebezpiecznie! Gdzie będzie najgorzej?

Prognoza pogody dla całej Polski może zmartwić urlopowiczów. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują wysokie ryzyko wystąpienia burzy z gradem we wszystkich regionach. Prognozami ostrzeżeń IMGW objęto wszystkie 16 województw, z czego aż 14 jest w obszarze alertów drugiego stopnia. Synoptycy twierdzą, że w środę 5 lipca od rana pogoda w Polsce będzie się wyraźnie pogarszać.

Fatalna prognoza pogody dla Polski. Pomarańczowe ostrzeżenia IMGW dla 14 województw!

Prognoza ostrzeżeń IMGW zwykle dotyczy okresu od doby do czterech dni naprzód. Jak wynika z danych opublikowanych w późne wtorkowe popołudnie na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogoda w Polsce najbardziej ma pogorszyć się w środę 5 lipca. Eksperci zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia już od poranka. Mogą one utrzymać się przez 24 godziny. Później aura w Polsce ma się poprawić. Niewykluczone jednak, że kolejne aktualizacje prognoz przyniosą zmiany.

Zobacz także: Quiz: Największe przeboje Myslovitz. 8/10 to minimum!

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mają dotyczyć województw lubelskiego, podlaskiego oraz wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Pozostałe regiony Polski to już obszar zapowiadanych alertów drugiego stopnia IMGW. Chodzi o województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, a także zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW. Co oznaczają?

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności – czytamy w wyjaśnieniu na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także: Żerują w Polsce. Nie do wiary, w co się zmienią! Zdjęcia obiegły sieć

Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – opisuje pomarańczowe ostrzeżenia IMGW.

Trzystopniowa skala alertów IMGW przewiduje ostrzeżenia pogodowe oznaczane kolorami:

  • żółtym (pierwszy stopień),
  • pomarańczowym (drugi stopień),
  • czerwonym (trzeci stopień).

W środowe popołudnie nad Polskę od zachodu nasunie się aktywny front chłodny, związany z niżem „Poly” nad Danią. Z powodu dużego kontrastu termicznego mas powietrza, które będzie rozdzielał front, w jego strefie będą mogły rozwinąć się gwałtowne i dość dobrze zorganizowane burze z niebezpiecznymi zjawiskami. Dodatkowo, przed frontem, w gorącej (temperatura maksymalna w centralnej i wschodniej Polsce wzrośnie do 29-30 stopni Celsjusza) i bardzo wilgotnej masie powietrza, może utworzyć się jeszcze jedna strefa burz. Pogoda będzie bardzo dynamiczna – informuje IMGW w najnowszym komunikacie.

Zobacz także: Muzyka w samochodzie ma wpływ na kierowcę. Jaką wybrać najlepiej?

Jeśli planowaliście spędzić wakacyjny czas na świeżym powietrzu, w najbliższych godzinach uważajcie na siebie!