Marek Grechuta obchodziłby dzisiaj urodziny. Uosabiał gatunek poezji śpiewanej » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Marek Grechuta obchodziłby dzisiaj urodziny. Uosabiał gatunek poezji śpiewanej

Marek Grechuta obchodziłby dzisiaj urodziny. Uosabiał gatunek poezji śpiewanej

Marek Grechuta — kto nie zna tego artysty? Związany z legendarną już Piwnicą pod Baranami, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych przedstawicieli gatunku poezji śpiewanej w naszym kraju. Gdyby żył, dziś świętowałby 78. urodziny. Przypominamy sylwetkę muzyka.

,

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku. Przyszły gwiazdor polskiej sceny muzycznej przyszedł na świat w „perle renesansu”, czyli Zamościu. Przez krótki czas mieszkał z rodziną w Chylicach pod Warszawą. Pobyt w niewielkiej miejscowości okazał się jednym z kluczowych wydarzeń w życiu Grechuty, ponieważ właśnie w tamtym czasie miejscowy organista zaczął udzielać chłopcu lekcji muzyki.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl! 

Początki legendy

Przyszły muzyk jeszcze jako dziecko rozpoczął naukę gry na fortepianie. Po ukończeniu szkole średniej Marek Grechuta nie zdecydował się jednak, czego mogliby spodziewać się po nim miłośnicy jego twórczości, na uczelnię artystyczną. Wręcz przeciwnie, z powodzeniem złożył papiery na Politechnikę Krakowską, kierunek — architektura.

W 1966 roku, czyli zaledwie trzy lata od rozpoczęcia studiów, Marek Grechuta założył Kabaret Architektów Anawa. Drugim „ojcem” projektu był słynny kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz. Z czasem kabaret przekształcił się w zespół muzyczny, z którym Grechuta debiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wystąpili z piosenką „Tanga Anawa”, ostatecznie zajmując drugie miejsce.

Zobacz także: Edyta Górniak miała lecieć do USA. Przeszkodziły jej problemy zdrowotne

To był dopiero początek długiej listy sukcesów, które na polu muzycznym odnosili członkowie zespołu Marek Grechuta & Anawa. 11 lat od debiutu Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami, czyli krakowskim kabaretem literackim. Wśród „wychowanków” Piwnicy są m.in. Ewa Demarczyk, Krzysztof Penderecki czy Anna Dymna.

Marek Grechuta żył nie tylko muzyką

W trakcie trwającej przez kilka dekad kariery Marek Grechuta wyrósł na jednego z najważniejszych polskich muzyków. Jego hity — „Dni, których nie znamy”, „Nie dokazuj”, „W dzikie wino zaplątani” czy „Będziesz moją panią” — nuciły nawet osoby, które na co dzień nie przepadały za poezją śpiewaną.

Zobacz także: Michał Szpak o możliwym powrocie do „The Voice of Poland”? „Tęsknię…”

Jednak Marek Grechuta nie ograniczał się do jednej dziedziny sztuki. Wręcz przeciwnie, okazał się nie tylko utalentowanym muzykiem, ale i zdolnym malarzem, regularnie urządzającym wystawy obrazów swojego autorstwa. W orbicie zainteresowań Grechuty znajdowały się także rzeźba, a nawet — filozofia.

Marek Grechuta miał za sobą również… występ w filmie! I to nie byle jakim — do współpracy zaprosił artystę m.in. sam Andrzej Wajda. Grechuta pojawił się w jego „Polowaniu na muchy”.

Zobacz także: Nagrali cover przeboju Kombi. To powiedział Grzegorz Skawiński!

Czy lubisz muzykę Marka Grechuty?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >